A Wall Street mérhetetlen pesszimizmusa a legnagyobb amerikai bankokra is átragadt, a recessziós félelmek minden mást maguk mögé szorítanak a 2023-as esztendő tervezésekor, ahogy a fedezeti alapok is ultradefenzívre váltottak.
Az amerikai bankóriások éves szinten 17 százalékkal csökkenő profittal számolnak a tavalyi utolsó negyedévre, ami borússá teszi a velük kapcsolatos hangulatot. A JPMorgan, a Bank of America, a Citigroup, a Wells Fargo, a Morgan Stanley és a Goldman Sachs együtt 5,7 milliárd dolláros tartalékot halmoz fel, hogy készüljön a közelgő recesszióra.
Az idei tartalékok összege több mint kétszerese lesz a tavalyiaknak, a nem fizető tartozások okozta bevételkisesésektől tartva akkumulálnak ekkora összeget a bankok.
A bankóriások egy része pénteken teszi közzé a gyorsjelentését. A Morgan Stanley egyik szakértője szerint mivel az elemzők és a közgazdászok gyakorlatilag egyhangúan recessziót jósolnak, a nagybankoknak sincs más választása, mint ennek következményeire készülni.
A Fed lendületes kamatemelési ciklusa még mindig nem érte el csúcspontját, mivel az infláció tetőzése egyelőre nem bizonyított. Az emelkedő árak és növekvő kamatok egyaránt a vállalkozások és a lakosság költekezésének visszafogását idézik elő. A bankok közvetítő szerepet töltenek be ezekben a folyamatokban, így alaposan megérzik a kereslet visszaesését,
hiába tudnának a magasabb kamatkörnyezetben jobb profitrátával kölcsönözni, ha nincs kinek.
A visszaesést már most alaposan megérzik a pénzintézetek: a Goldman Sachs a várakozások szerint 3200 munkavállalójától vesz búcsút, a Morgan Stanley is létszámleépítést jelentett be, mindezen felül az év végi bónuszaikat is alaposan megvágták a legnagyobb cégek.
A befektetési bankolási tevékenység világszinten egy év alatt több mint 50 százalékot esett, a negyedik negyedévre 15,3 milliárd dollárra szűkítve a szegmenst.
A legnagyobb amerikai hitelintézetek teljesítményét követő KBW-indexet is alaposan helyben hagyta az elmúlt év, és a kurzus idei változása sem biztos, hogy pozitív irányba indul majd meg.
A bankokat érintő pesszimizmust táplálja a Wells Fargo fogyasztóvédelmi ügye, amelyet a kezelésére bízott javak pontatlan nyilvántartása idézett elő, de a Morgan Stanley és a Bank of America is reflektorfénybe kerülhet. Náluk kérdéses lesz, hogy a Musk-féle Twitter-akvizícióhoz adott 13 milliárd dolláros kölcsönt leírják-e valamilyen szinten.
A nemrég szaúdi ellenőrzés alá került Credit Suisse egyik elemzője szerint a nagybankok egy része a legrosszabb forgatókönyveket megúszhatja, hiszen az elmúlt évtizedben jelentősen csökkentették a kockázatos befektetéseik és kölcsöneik számát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.