Egyhavi csúcsára erősödött a rubel. Kedden reggel már 71 rubelnél is kevesebbet kellett adni 1 dollárért. A piacot, persze, nem lephette meg igazán az orosz fizetőeszköz izmozása, mert a moszkvai pénzügyminisztérium még pénteken közölte, hogy februárban megháromszorozzák a devizaeladásokat, s napi 8,9 milliárd rubeles (130 millió dollár) szintre emelik, hogy kompenzálják az olaj- és gázbevételek csökkenését. A nyugati szankciók hatására ugyanis hároméves mélypontra zuhantak Oroszország olaj- és gázbevételei. Januárban az energiahordozók eladásából származó havi adó- és vámbevételek 46 százalékkal csökkentek év per év alapon.
Januárban már láthattunk egy rubelerősödési hullámot, amit az exportőrök rubelpiaci rohama okozott, a múlt hónap végén volt ugyanis a vállalati adófizetés, s hirtelen rubel kellett a piaci szereplőknek. Ami elképesztő volatilitást okozott, hiszen az orosz fizetőeszköz a dollárral szemben az év elején 78-ig gyengült, majd három héten belül 68 közelébe erősödött.
A Reuters emlékeztet, hogy januárban a nyugati szankciók nyomán zsugorodó energiabevételek és
az elhúzódó ukrajnai hadjárat költségei 25 milliárd dolláros költségvetési hiányba sodorták Oroszországot.
Februárban sem javulnak az orosz költségvetési kilátások, a nyersolaj 60 dolláros árplafonját februártól kiegészítette a felárral kereskedett termékek, mint a dízel, teljes behozatali korlátja.
Az orosz Ural olajat hordónként 52 dolláron, a versenytárs Brent olajat pedig 82 dolláron jegyzik. A Reuters által megkérdezett elemzők arra számítanak, hogy az orosz központi bank pénteken 7,5 százalékon tartja az irányadó kamatlábat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.