A hosszasan gyengélkedő forint már a tavalyi nyár első fele óta relatív stabilan a 395 és 410–415 közti sávban mozgott, azaz ennyit kértek egy euróért a devizapiacon. Később is csak akkor ugrotta meg a 430-as szintet a magyar fizetőeszköz, amikor a Magyar Nemzeti Bank bejelentette, véget vet az alapkamat emelési ciklusnak, és előreláthatóan hosszabb ideig nem változtat a 13 százalékos szinten. Majd amikor 18 százalékra srófolták a monetáris vezetők a pénzpiac számára irányadó kamatot, belátható időn belül sikerült 385–390 forint közé szorítani a közös uniós deviza árfolyamát, ami a nemzeti valutánk tartós erősödését produkálta.
Ez kétségtelenül jelentős változás a korábbi forintárfolyamokhoz képest, viszont
a piaci elemzők – egy kivételével, aki a hazai fizetőeszköz 380 forintos euró körüli tartós árfolyamát is elképzelhetőnek tartotta 2023 elejére – sorra 400 forintra „lőtték be” az euró-forint kurzust.
Igaz, múlt hét végére gyengült a forint, nem talált magára hétfő kora délutánra sem, és maradt bőven a 390-es szint felett. Ezzel közel van ahhoz, hogy rövid távon tényleg megtörjön a forint erősödő trendje.
Ugyanakkor ez még mindig az a szint, amelyen érdemes forintért eurót vásárolni. Nyilván összegtől függően – de semmiképpen sem a teljes megtakarításunkat –, akár utcai pénzváltónál, ahol általában a legolcsóbban jutunk a valutákhoz. Különösen, ha egyre távolabb jövünk a ferihegyi repülőtérről vagy a frekventált belvárostól.
Ennél a megoldásnál, ahol minden pénzváltó biztonságos, mert valamennyi mögött egy pénzügyi intézmény áll, egy probléma állhat elő: nincs annyi euró készpénzben a helyszínen, amennyit az ügyfél váltani szeretne.
Ezért előre meg kell rendelni, ebben az esetben viszont fennáll a veszélye annak, hogy másnapra megváltozik az árfolyam. Magasabb összegre viszont kaphatunk még egy-két forint kedvezményt is.
Aki komolyabb összeget, a nagyobb megtakarításának egy részét szeretné euróra váltani, és azt eurószámlán helyezné el, annak érdemes az interneten elérhető kalkulátorok segítségével kiszámolni, hogy a számára kívánatos feltételek mellett melyik banknál a legjobb a váltás, a számlavezetés és az ahhoz kapcsolódó szolgáltatások.
Attól azonban óva intenek a szakértők, hogy valamennyi megtakarításunkat euróra váltsuk.
Minél sokszínűbb a befektetési portfóliónk, annál biztonságosabb – szól a már-már közhelyszerű mondás. – Ha pedig már eurószámlát nyitottunk, semmiképpen ne hagyjuk ki a számításból az euróalapú inflációkövető állampapírokat – tanácsolja Tóth Levente, a Bank360.hu kommunikációs vezetője, vezető szerkesztője. Szerinte ezzel az eurós befektetésünkön a forintárfolyamtól függetlenül is kereshetünk, hiszen az eurózónában is jelentős az infláció, és a Prémium Euró Magyar Állampapír hozama ezt követi.
Most ugyan kissé gyengült a forint, de még mindig tartja magát. Szeptember elején 75 bázispontos újabb kamatemelést hajtott végre az Európai Központi Bank (EKB). A gigantikus kötvényvásárlási programhoz azonban nem nyúltak hozzá, az EKB továbbra is azt tervezi, hogy a lejáró papírokból származó pénzt újra befektetik, legalább 2024 végéig
– emlékeztetett a szakember a frankfurti központi intézmény korábbi közlésére.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.