Az utóbbi közel fél évtized legnagyobb elsődleges tőzsdei kibocsátására (IPO) készül a Rakuten csoporthoz tartozó Rakuten Bank, amely fintech szolgáltatásait szeretné fejleszteni a részvényeiért jó esetben befolyó 116,6 milliárd jenből, azaz 881 millió dollárból. A szerdán ismertetett menetrend szerint összesen 60 millió bankrészvényt kínálnak megvételre, ennek 84 százalékát az anyavállalat, 16 százalékát maga a bank értékesíti.
Sikeres jegyzés esetén fenntartják a jogot további 4,4 millió részvény eladására – írja a Bloomberg. A részvényekre az ajánlatokat az 1630 és 1960 jen közötti sávba várják a tokiói tőzsdén közzétett dokumentum szerint. A kereskedést várhatóan április 21-én indítják majd. A Magyarországon leginkább a népszerű Rakuten Viber csetszolgáltatásáról ismert Rakuten csoport maga is tőzsdén van, a banki IPO hírére 8,1 százalékot ugrott az árfolyama, majd kisebb korrekció után 5,8 százalékos pluszban végzett.
Kurzusa 2021 óta megfeleződött, ami jól jelzi a technológiai csoport nehézségeit.
A Rakuten csoport az e-kereskedelemben erős, ott az Amazon konkurenciája okoz számára gondot, azonos nevű mobilszolgáltatóját pedig a japán piacon zajló árverseny hajszolta veszteségbe. Az 1997-ben alapított csoportnak saját internetszolgáltatója is van.
A Rakuten Bank mindenképp rekordot dönt az IPO-val, akkor is, ha az ajánlati sáv aljára árazzák be a részvényeit. Igaz, a dollármilliárdos tétel alatt maradó IPO kismiska a SoftBank 2018. decemberi, 21 milliárd dolláros tőzsdei berobbanásához. A 28 ezer főt foglalkoztató Rakuten csoport szolgáltatásaival harminc országban van jelen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.