Peking további 1,9 milliárd dollárt fektet a kínai félvezetőiparba, a memóriacsipeket gyártó Yangzte Memory (YMTC) kapja az összeget. A jó minőségű félvezetőket előállító YMTC a Samsung, az SK Hynix és a Micron versenytársának számít.
Kína és az Egyesült Államok egy sor kérdésben (emberi jogi helyzet Kínában, Tajvan, ujgurok, vámháború) áll vitában egymással, és eltérően vélekednek az orosz–ukrán háborúról is. Az egyik legnagyobb konfliktus a távol-keleti ország technológiai szektora körül bontakozott ki.
Ahogy élesedik az amerikai–kínai szembenállás, Washington egyre inkább igyekszik a csúcstechnológiához szükséges gyártókapacitásokat amerikai földön létrehozni, miközben próbálja megakadályozni Pekinget, hogy hozzáférjen a legmodernebb technológiákhoz – írja a Bloomberg.
Joe Biden amerikai elnök meghirdette a csipgyártás hazahozatalát, ennek keretében eddig negyven beruházást jelentettek be, csaknem 200 milliárd dollár értékben. Az Egyesült Államok tavaly októberben korlátozta a legfejlettebb, mesterséges intelligenciához és szuperszámítógépekhez használható félvezetők exportját, valamint az ezek gyártásához szükséges, amerikai technológiát tartalmazó berendezések Kínába szállítását.
Az amerikai kormány az elmúlt hónapokban többtucatnyi kínai céget helyezett feketelistára: az úgynevezett Entity-listán szereplő vállalatok nem vásárolhatnak technológiát és alkatrészeket amerikai beszállítóktól, csak ha engedélyt kérnek rá, amit nem könnyű megszerezni.
A szankcionált társaságok között ott van a memóriacsipek gyártásában meghatározó YMTC is.
A Fehér Ház valószínűleg attól tartott, hogy a kínai vállalat az önköltség alatt fogja értékesíteni a memóriacsipeket, és nyomást gyakorol az amerikai riválisokra, például a Micronra. Hszi Csin-ping kínai elnök már évekkel ezelőtt a legnagyobb veszélynek nevezte a külföldi technológiától való függést, és ígéretet tett arra, hogy az ország tetemes beruházásokat hajt végre az ágazatban, hogy így növelje önállóságát.
A kínai vezető a kommunista párt tavalyi, 20. kongresszusán is sokat beszélt erről, és kijelentette, hogy támogatni fogja a tudományos és a technológiai kutatást. A távol-keleti ország eddig több tízmilliárd dollárral támogatta a szektort, ám tavaly korrupció miatt vizsgálatot indítottak kínai tisztviselők, valamint a csipgyártók és a támogatásokat kifizető alap vezetői ellen. Az amerikai korlátozások nyomán azonban Peking kénytelen gyorsítani, így a hatósági fellépések is puhulnak, és a pénzcsapok is újra megnyílnak.
A holland cég, amelynél kínai kémek futhatnak össze amerikai diplomatákkalAz Eindhoven külvárosában működő ASML egyedülálló pozíciót tölt be a nemzetközi csipgyártási láncban, mivel rajta kívül senki sem tud olyan gépet gyártani, amely a legfejlettebb félvezetők, például a tajvani TSMC által gyártott három nanométeres csipek előállításához szükséges. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.