Az Amerikai Határidős- és Árutőzsde-felügyelet (CFTC) hétfőn pert indított a legnagyobb kriptotőzsdével, a Binance-szel és annak vezetőjével, Changpeng Zhaoval szemben. Az FTX-csőd óta ez már nem az első hatósági akció az iparággal szemben. Az nehezen vitatható, hogy a Binance fontos szerepet játszik a szektor életében, hiszen a forgalom és a likviditás jelentős részéért felel. A kérdés most az, hogy a CFTC által indított per mit jelent az oldal jövőjével kapcsolatban.
A CFTC keresete elsősorban azzal foglalkozik, hogy a Binance engedélyek nélkül kínált amerikai felhasználók számára tiltott származtatott termékeket. A kriptokereskedői körökben csak CZ néven ismert üzletember kriptotőzsdéje az amerikai hatóságok figyelmét az FTX megoldásához hasonlóan külön amerikai és külön nemzetközi oldalak fenntartásával igyekezett elkerülni, ám a dokumentumok szerint
ezzel párhuzamosan igyekezett segíteni az amerikai felhasználókat a szabályok kijátszásában, ahogy az ügyfélszolgálat segített a szankciók megkerülésében is.
A hétfőn indított eljárás ugyan nem számít büntetőügynek, azonban az iratok között számos olyan példa is található, melyeknek akár súlyos büntetőjogi következményei lehetnek. A keresetben található bizonyítékok szerint a VIP-ügyfelek értesítést kaptak arról is, ha a hatóságok érdeklődtek utánuk (ám a belsős dokumentumok szerint az ügyfélszolgálati munkatársaknak azt már nem kellett kiemelniük, hogy célszerű menekülniük), lehetséges volt anonim módon kereskedni, a platform nyitva volt a szankciók által sújtott iráni ügyfelek számára, de nem okozott gondot az sem, ha valaki egy darkwebes piactérről származó bevételeit kívánta hagyományos pénzre váltani – igaz, ez utóbbi esetben új fiókot kellett nyitnia, ha lebukott, és célszerű volt a nyilvánvaló nyomokat eltüntetnie. Azonban
a Binance sokszor alapvetően tisztában volt a felületére érkező pénzek illegális eredetével, ám igyekezett ezt nem észrevenni
a kereset szerint. A belsős levelezések arra is rávilágítanak, hogy a kriptotőzsde tudta, hogy ha ők nem engedélyezik ezeket a tranzakciókat, akkor lesznek más szereplők, akik nem akadékoskodnak, és a kárukra növelik piaci részesedésüket.
A dokumentumokból az is kiderül, hogy a Binance vezetése tisztában volt azzal, hogy tilosban járnak, ám bíztak abban, hogy bűneik bocsánatosnak bizonyulnak. A nominálisan független amerikai oldal üzemeltetésével pedig azt kívánták elérni, hogy a hatóságok szemében törvénytisztelőnek tűnjenek.
A cég belső nyilvántartásában az amerikai ügyfeleket egy idő után ismeretlen országból származónak tüntették fel.
Egyébként a Binance.US korábbi vezérigazgatója, Catherine Coley utoljára 2021 áprilisában nyilvánult meg közösségi oldalain, ám az Asia Markets tavaly nyári cikke szerint a rendőrség felé nem jelezték, hogy eltűnt volna. A Binance belső kommunikációja gyakran élt a Signal nevű, titkosított és az üzenetek automatikus törlését lehetővé tevő alkalmazással, ennek ellenére a CFTC keresetében számos terhelő bizonyíték bukkan fel, amelyek egy későbbi büntetőügy alapjait is képezhetik. Ezen belsős üzenetek között szerepel a cég compliance-vezetőjének megszólalása, mely szerint
az amerikai ügyfelekért csak bírságot kaphatnak, ám az ügyfelek azonosításának elmulasztása börtönnel is járhat.
A kereset rávilágít arra is, hogy a Binance nem csupán felületet biztosított a kereskedőknek, de maga is részt vett a kereskedelemben, mintegy 300 fiókot felhasználva. Ez némiképp az FTX és az Alameda kapcsolatára emlékeztet, ám arról egyelőre nincs szó, hogy ezeknek a fiókoknak a Binance hitelt nyújtott volna, ami végeredményben az FTX bukását okozta. Az is kiderül az iratokból, hogy a szektor milyen nagy részét kontrollálják a legnagyobb szereplők, így egy belsős levelezés szerint egy chicagói központú cég felelt a teljes forgalom 12 százalékáért, amivel a top 5 (tehát nem top 1) ügyfél közé tartozott. Természetesen ez a vállalat – mely rendelkezett nem amerikai leányvállalattal is – nem sima kereskedő, hanem a kereskedelem sebességét javító, piacjegyző szereplő lehetett.
A dokumentumok mindemellett árupiaci terméknek minősítik a bitcoint, az ethert és a litecoint, melyek így a CFTC hatáskörébe tartoznak. Ugyanakkor a CFTC-nél több embert alkalmazó és nagyobb, több erőforrással rendelkező Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) szerint a legtöbb kripto nem árupiaci termék, hanem értékpapír. Nem véletlen, hogy a szektor mindeddig azért lobbizott, hogy felügyeletét a CFTC lássa el, ám egyelőre továbbra sem egyértelmű, hogy melyik kripto melyik hatóság felügyelete alá tartozik. Ez alól talán a bitcoin az egyetlen kivétel, melyet már régóta mint árupiaci terméket tartanak nyilván.
A CFTC által indított eljárás mindenesetre a bíróságtól többek között a Binance bezárását, a hozzá kapcsolódó vezetők áru- és határidős kereskedelemtől való örökös eltiltását, valamint esküdtszék előtti tárgyalást követel, ami nem feltétlenül utal arra, hogy szeretnék az ügyet peren kívüli egyezséggel lezárni.
A szankciók és a pénzmosási szabályok kijátszása könnyen vezethet büntetőügyhöz is.
Ráadásul a kereset alapján arra következtethetünk, hogy ezekre számos bizonyítékuk is van a hatóságoknak.
A Binance oldalán a keresetre reagált CZ is: arról ír, hogy az amerikai felhasználók távoltartásában igenis sikeresek, sőt, ők az első nem amerikai kriptotőzsde, amely ügyfél-azonosítást követel, valamint 2022-ben több mint 125 millió dollár befagyasztásában vagy elkobzásában segítették az amerikai hatóságokat, míg 2023-ban ez már 160 millió dollárt tett ki eddig. Arra a vádra, hogy saját ügyfeleikkel szemben kereskednének, pedig az volt a válasz, hogy mivel a bevételük kriptókban keletkezik, ezért időről időre hagyományos pénzre kell váltaniuk, hogy költségeiket fizetni tudják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.