Jerome Powell szenátusi meghallgatása a napokban zajlik, amelyen a Fed elnöke az amerikai gazdaság és a dollár helyzetén túl a kriptodevizák jövőjével kapcsolatos várakozásokról is számot adott.
A jegybankár bejelentései újrakeverték a globális piaci paklit, miszerint a továbbra is dübörgő inflációs helyzet és a vártnál erősebb amerikai munkaerőpiaci trendek további kamatemeléseket tesznek szükségessé, és ezek mértékében sem biztos, hogy képes lesz visszafogni magát a Fed. A bejelentések hatására a dollár erősödni kezdett, a forint átmenetileg megingott , de ami a kriptodevizák világával kapcsolatos hatásokat illeti, a bitcoin hirtelen 1,6 százalékos eséssel követte le Powell szavait.
Az emelkedő kamatszint általában rontja a bitcoin értékét.
A kriptoeszköz árfolyama a dollárral szemben a kedden elhangzottak óta közel háromszázalékos mínuszban jár, a gazdasági pesszimizmus a bitcoinra is rányomta a bélyegét. A Fed elnöke ugyanakkor a kriptotérrel kapcsolatosan viszonylag pozitív gondolatokat fogalmazott meg, így a mélyrepülés hosszú távon nem feltétlenül indokolt, legalábbis a hatósági hozzáállás alapján.
Powell a szenátusi meghallgatáson elmondta: a kriptók mögött található technológia figyelemre méltó, a benne rejlő innováció pedig kellő ráfordítással sokak életét teheti könnyebbé.
Az innovációt pedig nem szeretnénk elnyomni.
– tette hozzá.
A szektorban lezajló káoszt és a kriptopiac tavalyi összeomlását azonban szerinte semmiképp sem lehet figyelmen kívül hagyni: a blokklánc ugyanis jelenleg a csalók, bűnözők és pénzmosók számára nyújt menedéket, amin csak a kellő szabályozás bevezetése változtathat. A regulációra azonban igény már jelenleg is fennáll, és nem csak a lakosság, illetve a befektetők részéről: a digitális jegybankpénzekre (CBDC) és a hozzájuk működési elveikben alapvetően hasonlító stablecoinokra (olyan digitális devizák, amelyek értéke egy fiatpénznemhez kötötten mozog) a bankrendszeren belül is fennáll az igény, mégpedig a tranzakciók felgyorsítása miatt.
Az azonnali átutalás ugyanis az amerikai bankrendszerben még nem realitás, azonban a FedNow nevű fejlesztésen keresztül hamarosan azzá válik, a bankok egymást közötti és a betétesekkel való tranzakciói év végére pár másodpercen belül létrejöhetnek.
A CBDC-k ugyanakkor mindezt a lakosság egymás közti átutalásaiba is elhoznák.
A már jelenleg is elérhető, dollárhoz kötött stablecoinok Powell szerint egyelőre nem tekinthetők megbízhatónak, mivel a mögöttük álló fedezetet tekintve nem ismertek információk – ezen azonban egy széles körű szabályozás képes lenne változtatni.
A Fed elnöke egyelőre tartja magát korábbi kijelentéséhez, miszerint óva inti a bankokat a kriptós kitettségeik kiépítésétől és növelésétől. Ezt az intelmet pedig a Silvergate napokban lezáruló kálváriája csak megerősíti.
A Silvergate ugyanis mindent szabályosan és átgondoltan csinált, mégis belebukott a kriptók volatilitásába, még direkt kitettség nélkül is.
A stablecoinok kutatása és fejlesztése azért került többször is napirendre Powell meghallgatásán, mivel Joe Biden amerikai elnök tavaly egy elnöki direktívában sürgette a területen zajló próbálkozások felpörgetését, nagy hangsúlyt helyezve ezek fontosságára. A folyamatok állásáról a Fed-elnök úgy nyilatkozott, a valós eredmények felmutatásáig még pár év minden bizonnyal eltelhet.
A stablecoinok forgalma két év alatt több mint 700 százalékkal nőtt: 2020-ban évi ezer milliárd dollárról 2022-re évi 7,4 ezer milliárdra.
A digitális jegybankpénzek fejlesztésére nem csak az Egyesült Államok fordít nagy figyelmet: a digitális angol font és euró kérdése is napirenden van.
A kriptók azonban továbbra sem tudnak mindenkit meggyőzni: Warren Buffett üzlettársa szerint egyenesen idióta mindenki, aki bármilyen értéket is tulajdonít nekik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.