BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Mindent egy lapra tesznek fel a kötvénykereskedők

Ha a bankválság által okozott sokknak elég nagy lesz a deflációs hatása, jócskán megnő egy idei recesszió valószínűsége. A kötvénypiac így már kamatcsökkentéseket áraz, a Fed viszont pontosan ennek az ellenkezőjét kommunikálja.

A kötvénypiac amerikai recesszióra fogad, miközben a befektetők és az amerikai jegybank között egyre nagyobb a disszonancia abban, ahogy a Fed és a piacok látják a gazdasági kilátásokat.

Jerome Powell, a Fed elnöke – elsétál a piacok mellett a jegybank.
Fotó: Mandel Ngan / AFP

A két álláspont különbségét jól mutatja az amerikai államkötvények hozamgörbéjének változása. A 24 ezermilliárd dolláros piac 2008 októbere óta a legmeredekebb átalakuláson megy keresztül. A befektetők arra játszanak, hogy az idén már nem lesz kamatemelés, készülnek a várható recesszióból való kilábalást segítő kamatcsökkentési hullámra. Ugyanakkor a jegybank határozottan azt kommunikálja, hogy az idén nem lesz lazítás a monetáris kondíciókban. 

Teljes az őrület az amerikai kötvénypiacon, a kék vonal az aktuális hozamgörbét, a zöld az egy hónappal ezelőttit, a sárga a fél évvel ezelőttit mutatja.

A hozamgörbe változásaiból jól látszik az inflációs és kamatvárakozások, illetve ezzel szoros összefüggésben a recessziós várakozások változása. A befektetők alacsonyabb inflációra, recesszióra számítanak, várakozásaik szerint a Fed már az idén kénytelen lesz lazítani, befejeződik az egy éve tartó kamatemelési ciklus.

A hét egyik legfontosabb makroadata a Fed által előszeretettel figyelt fogyasztói kiadások árindexe lesz. A mutató az idén beragadni látszik a 4,6-4,7 százalékos (az előző év azonos hónapjához viszonyított) szinten, s az elemzői várakozások szerint márciusban sem várható ebben érdemi változás. A befektetőket azonban sokkal inkább a bankválság, és a kamatemelési ciklus gazdaságra gyakorolt hatása érdekli.

Az infláció továbbra is magas, viszont a kötvénypiac szerint jókora gazdasági lejtmenet következik

nyilatkozta a Bloombergnek Kenneth Taubes, az Amundi Asszet Management befektetési vezetője. Egy meredekebb hozamgörbe a Fed 25 bázispontos kamatemelése után „nem egy tipikus válasz” – tette hozzá. Különösen szembetűnő ez a 2 éves papírok hozama esetében, amelyek a 30 éves hozamok alá süllyedtek – szeptember óta első ízben. Ez azt jelzi, hogy

a piac a következő hónapokra már kamatcsökkentést áraz.

 

„Ha a bankválság által okozott sokknak elég nagy lesz a deflációs hatása, jócskán megnő egy idei recesszió valószínűsége” – mondta Amar Reganti, a 124 milliárd dollárt kezelő Hartford Funds kötvénypiaci stratégája.

A hozamgörbe azt sugallja, hogy a Fed kényszerpályára kerülhet az idén

– tette hozzá. A Bloomberg felmérése szerint az elemzők 75 százalékos valószínűséget adnak annak, hogy a harmadik negyedévben recesszióba süllyed az amerikai gazdaság. A konszenzus szerint a munkanélküliségi ráta jövőre 5 százalékra emelkedhet a jelenlegi 3,4 százalékról – februárban még csak 3,6 százalék volt az erre vonatkozó előrejelzés.

 

Nem hisznek a Fednek a piacok – Bikaviadal vagy medvetánc lesz a vége? – VG Podcast

Turbulens időket jósol a piacok és a Fed közötti véleménykülönbség, a kérdés, hogy részvényrali vagy féktelen zuhanás lesz a vége.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.