A tavalyi rekordok után az idei első negyedévben is az elemzői várakozásokat felülmúló eredményeket közöltek a nyugati világ legnagyobb olajvállalatai. Az Exxon negyedéves nettó eredménye 11,4 milliárd dollár volt, a Chevron pedig 6,6 milliárd dollárt könyvelt ezen a soron. Mindkét óriásvállalatnál sikerült megduplázni profitsoron az elmúlt évtized negyedéves átlagát, ám még ennek ellenére is mindkét olajóriás nyeresége 40 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Mindkét vállalat az olaj- és fölgázkitermelés növekedését tartja kulcsfontosságú tényezőnek. Az Exxon közölte, hogy olaj- és gáztermelése naponta közel 300 ezer hordóval nőtt az előző évihez képest, nem számítva a vállalat milliárdos eszközeladásait és korábbi oroszországi tevékenységét, miután a Kreml kisajátította az Exxon részesedését egy nagy projektben.
Az olajipar lassulása azzal magyarázható, hogy a piac tart az amerikai fosszilis tüzelőanyagokkal foglalkozó vállalatokba való befektetéstől, mert az ukrajnai háború kiváltotta olajsokkot csak időlegesnek tartják, a trend immár az iparág zöldülése. Ennek ellenére teret nyert a Wall Streeten az Exxon és a Chevron:
olyan nagy intézményi befektetők növelték a pozíciójukat az Exxonban, mint a BlackRock, a Capital Group és a Boston Management,
s néhány alap a Chevronból is bevásárolt. Bár a megújuló energiaforrások aránya nő, de a fosszilis tüzelőanyagok hiánya mégis arra készteti a vállalatokat, hogy új olajmezőket tárjanak fel.
Az Exxon csütörtökön bejelentette, hogy folytatja ötödik projektjét Guyana partjainál, ahol
a vállalat hatalmas olajkészleteket talált.
A 12,7 milliárd dolláros beruházás napi 250 ezer hordó olajat ígér 2026-tól. Míg a Chevron részvényvásárlások és osztalékok formájában visszaadta a profitot a részvényeseknek, s a termelése nagyjából stagnál. A vállalat globális olaj- és gáztermelése 3 százalékkal csökkent az egy évvel ezelőttihez képest, miután Thaiföldön befejezte működését.
A Chevron és az Exxon
eredményeit a finomítóik magas jövedelmezősége támogatta.
Az Egyesült Államokban a Chevron finomítói üzletágának közel 1 milliárd dolláros nyeresége 486 millió dolláros növekedés az előző év hasonló időszakához képest. A vállalat amerikai kutatási-kitemelési szegmensének nyeresége ugyanakkor 45 százalékkal visszaesett az alacsonyabb nyersanyagárak miatt.
Fontos iparági esemény, hogy mindkét vállalat felvásárlási célpontokat keres a palaolaj-vállalatok között Nyugat-Texasban és Új-Mexikóban. Kathryn Mikells, az Exxon pénzügyi vezetője elmondta: a cég elég
válogatós felvásárló, s olyan szinergiákat keres, amelyek részvényesi értéket teremtenek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.