Közel duplázta nyereségét az év elején a Commerzbank a magas kamatoknak köszönhetően, és a várakozáson felüli teljesítmény tükrében már 2023 egészére is ambiciózusabb célokat tűzött ki a hitelező.
A német nagybank 580 millió eurós adózott nyereséget ért el az első negyedévben, csaknem kétszeresét a tavaly ilyenkor elkönyvelt 298 milliós tételnek. Az elemzői konszenzus ennél szerényebb, 481 milliós profitot jelzett előre.
A működési eredmény 60 százalékkal, 875 millió euróra javult, az emelkedő kamatkörnyezet pedig 2,7 milliárdos bevételhez segítette az európai nagybankot, amely a tavalyi, 1,8 milliárdos költségeiből százmillió eurót tudott lefaragni. A CET1-es tőkemegfelelési mutató 14,2 százalékra nőtt az időszak során, és további jó hírt jelent az is, hogy hosszú idő után vásárolhatja saját részvényeit a társaság, igaz, ennek keretösszege egyelőre mindössze 122 millió euró. A bank ezt részvényenként 20 centes osztalékjavaslattal toldotta meg, mindezekhez a május végi közgyűlésen adhatják jóváhagyásukat a befektetők.
A bank idén felívelést vár a kamatbevételekben, az eddigi 6,5 milliárd euró helyett így már hétmilliárd eurós kamatbevétel elérését valószínűsíti. Ez a forgatókönyv azonban enyhe gazdasági recesszióval számol, és még nagyban függ a lengyel érdekeltség, az mBank teljesítményétől is. A piaci várakozások ráadásul ennél nagyobb, 7,4 milliárd eurós kamatbevételt vetítettek előre az idei évre.
A befektetők a duplázódó nyereség helyett inkább a csalódást keltő prognózisra fókuszáltak, ami meg is látszik a Commerzbank részvényárfolyamán, amely 7 százalékkal a márciusi bankpánik során megjárt mélypontra zuhant a jelentés közzétételét követően.
A pénzintézet folytatja a megkezdett nagyszabású átalakításokat is, melyek során több ezer alkalmazottjától válik meg, és több száz fiókját zárja be a hatékonyság és a profitszámok növelése érdekében.
A Commerzbank jó formában van. Az átalakulásunk jól halad, és egyre inkább kifizetődik
– mondta a jelentés kapcsán Manfred Knof vezérigazgató.
A bank részben továbbra is német állami tulajdonban van a több mint egy évtizeddel ezelőtti pénzügyi válság idején végrehajtott mentőakció következményeként, és az elemzők szerint „sebezhető” a növekvő infláció, a lassuló gazdaság és az esetlegesen nem teljesítő hitelek miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.