Megválik romániai kirendeltségétől az OTP Bank, amely a bukaresti sajtóhírekre reagálva kedden megerősítette eladási szándékát. A magyar tőkéjű pénzintézet kedden délután kibocsátott közleményében úgy fogalmaz: a bank szerves növekedését célzó stratégiájával párhuzamosan az OTP csoport úgy döntött, hogy kibővíti az OTP Bank Romániával kapcsolatos stratégiai lehetőségeit a piac felmérése útján, a bank lehetséges eladása érdekében.
Az OTP szerint ez a folyamat több hónapig eltarthat, és az árverés sikeressége függvényében
az adásvételi szerződést egy éven belül megköthetik.
Ez a lépés nem befolyásolja a jelenleg zajló banki műveleteket, beleértve a bank alkalmazottainak feladatait és napi tevékenységét, és az OTP Bank Románia értékesítési céljait sem
– szerepel a pénzintézet keddi közleményében.
Az eladási szándékról először a Ziarul Financiar cikkezett a nap folyamán, információi szerint a régió egyik legnagyobb bankjának számító OTP „diszkrét piackutatásba” fogott annak érdekében, hogy felmérje, mekkora érdeklődés mutatkozna romániai kirendeltsége iránt. A pénzügyi-gazdasági portál úgy tudja, a bank áruba bocsátását azzal indokolják, hogy nincs növekedési potenciál a romániai piacon az akvizíciók révén, emellett az OTP Bank Románia eladása mögött „aktuális geopolitikai kontextus” is húzódik.
A lap számításai szerint a pénzintézet 300 és 400 millió euró közötti összeget ér.
Az eladási szándék mögött az is húzódhat, hogy az OTP külföldi leánybankjai közül egyedül a romániai kirendeltség nem teljesített fényesen az elmúlt időszakban. Bencsik László vezérigazgató-helyettes az OTP csoport első negyedévi jelentését ismertető május 10-i, budapesti sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy Magyarországon veszteséges lett az OTP Bank, a külföldi leánybankok teljesítményével azonban sikerült csoportszinten javítani az eredményt. „A külföldi leánybankok teljesítménye javult az első negyedévben, egyedül Romániában nem látszik érdemi növekmény” – számolt be az OTP illetékese, hozzátéve, Oroszország és Ukrajna is jövedelmező lett.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar központú pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták:
a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Romaneascát.
Többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben. Az OTP Bank Románia – 2,89 százalékos piaci részesedésével – a 9. helyet foglalja el aktívái alapján a romániai bankpiacon a BNR legfrissebb adatai szerint.
A pénzintézet nemrég tette közzé 2023 első negyedévének pénzügyi eredményeit, amelyből kiderül, hogy működési nyeresége elérte a 47 millió lejt (1 lej 75 forint), ez 37 százalékos növekedés az előző év azonos negyedévéhez képest. A romániai pénzintézet adózás utáni nyeresége 15 millió lej volt 2023 első három hónapjában, a mutatót az előző negyedévhez képest magasabb működési és kockázati költségek befolyásolták a bank szerint. Fatér Gyula, az OTP Bank Románia vezérigazgatója a mérleg kapcsán úgy vélekedett, hogy jó pénzügyi eredményeket értek el a bevételek és a működési jövedelmezőség növekedésével az előző évhez képest. Mindez szerinte megerősítette a bank pozícióját egy olyan időszakban, amikor egyes üzletágak bizonyos kihívásokat hordoznak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.