A hétvégén több mint öt százalékot erősödött a bitcoin, az elemzők azonban továbbra is pesszimistán ítélik meg a legnagyobb kriptodeviza következő hetekben várható teljesítményét. A szakemberek ugyanis a bitcoin iránti érdeklődés látványos csökkenésén túl több olyan piaci folyamatot is látnak, melyek negatívan hathatnak a kriptoeszköz értékére.
A borús elemzői hangulatot még azt sem tudja érdemben pozitív irányba befolyásolni, hogy kiderült:
a több mint egy egész bitcoint tároló digitális tárcák száma átlépte az egymilliót.
A Glassnode kripto-adatszolgáltató cég nyilvántartásai szerint 2022 februárja óta 190 ezer tárca lépett be ebbe az elitkörbe, a hirtelen áremelkedés hátterében pedig a történelmi csúcsáról közel 75 százalékot zuhanó árfolyam által kínált diszkontot vélik felfedezni.
A szakemberek ugyanakkor rámutatnak: az egymillió tárca nem feltétlenül jelent egymillió befektetőt, mivel egy-egy szereplőhöz akár több tárca is tartozhat – nagybefektetők ("bálnák"), kriptotőzsdék és befektetési vállalatok is gyakran osztják fel kriptovagyonukat különböző címek között.
A bitcoin jövőjét tekintve két fő okot jelölnek meg az elemzők pesszimizmusuk mozgatórugójaként: az erősödő dollárt és a várhatóan gyengülő aranyat.
Az erősödő zöldhasú mögött a Fed vélhetően még hónapokig fennmaradó kamatplatója áll, ami a kamatvágás valószínűségének csökkenésével erővel vértezi fel az amerikai fizetőeszközt. A történelmi tapasztalatok azt mutatják, hogy a stabil kamatkörnyezet jót tesz a kötvényeknek és pénzpiaci alapoknak (amelyek iránt már jelenleg is felfoghatatlan az érdeklődés), de árt a részvényeknek: az ilyen környezet pedig rendre a bitcoin értékvesztését idézte elő.
A dollár erősödésén túl az arany lendületének megbicsaklása is a bitcoin értékvesztését vetíti előre. Ugyan a nemesfém az idén több mint 15 százalékot ralizott, a csúcsértéket jelentő, unciánként 2075 dolláros ellenállási szintet még nem tudta áttörni, és ez az elemzők szerint kulcsfontosságú: az arany ugyanis tavaly márciusban, a rekord felállításakor sem tudott e lélektani határ felé jutni, hanem onnan látványosan lefordult és 22 százalékos "mély" gödörbe került, ahogy 2020-ban is lepattant róla és tetemes mínuszt hozott össze.
A bitcoin kurzusa pedig az idei év során rendre együtt mozgott az arany árfolyamával, így a nemesfém lejtőre állása jó eséllyel magával ránthatja a legnagyobb kriptodevizát is. A külső tényezőkön túl az elemzők rámutatnak:
a bitcoin árfolyama a technikai elemzés eszközei szerint egy emelkedő ék alakzatot rajzol,
ami rendre az adott eszköz árfolyamának esését jelzi előre. Pesszimista számítások szerint amennyiben a bitcoin nem tud rácáfolni a történelmi tapasztalatokra, árfolyama akár 15 ezer dollárig is zuhanhat, ami 45 százalékos értékvesztést jelentene a jelenlegi szinthez képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.