Csökkenő eredményről számolhat be pénteken a Mol az év elején némileg normalizálódó piaci környezetben Az olajárak mérséklődése a kutatás-termelés üzletág teljesítményére erősen rányomhatta a bélyegét az első negyedévben, a hazai üzemanyagár-sapka kivezetése mellett viszont még csökkenő volumen mellett is jelentősen megdobhatta a fogyasztói szolgáltatások szegmens eredményét.
A magyar olajtársaság péntek hajnalban teszi közzé első negyedéves jelentését, az elemzők a leginkább figyelt, újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA soron 776 millió dolláros eredményre számítanak, ami hét százalékos visszaesést jelentene az egy évvel korábbihoz képest.
A Brent hordónkénti átlagára a tavalyi 97,4 dollárról 82,3 dollárra esett vissza, miközben az Ural-Brent árkülönbözet is valamelyest szűkült. A 2022 elején még legnagyobb eredménytermelő kutatás-termelés (upstream) szegmensben így bő harmadával apadó, 324 millió dolláros eredményre van kilátás a társaság honlapján közzétett elemzői konszenzus alapján.
Az olcsóbb nyersanyagárak a finomításnál viszont kapóra jöhetett a Molnak, a downstream üzletág éves alapon 40 százalékkal magasabb, 356 millió dollárral járulhat hozzá a csoportszintű CCS EBITDA-eredményhez.
A hazai üzemanyagár-sapka tavaly decemberi kivezetését követően az üzemanyag-kiskereskedelmi tevékenységet is magában foglaló fogyasztói szolgáltatások szegmens ismét lendületet vehetett, százmillió dollár feletti EBITDA-t szállítva a Molnak. A tavalyi bázishoz képest ez jókora, 58 százalékos javulást jelentene azzal együtt is, hogy január és március között közel ötödével csökkent a hazai üzemanyag-értékesítés a MÁSZ adatai szerint.
A hagyományosan legkisebb, gáz midstream üzletágban nyolc százalék körüli bővülésre és 52 millió dolláros eredményre van kilátás.
A csoportszintű tisztított üzleti eredmény (CCS EBIT) az upstream gyengélkedése mellett így is 13 százalékkal apadhatott, a nettó nyereség pedig közel felére, 235 millió dollárra zsugorodhatott.
Ebben a tetemes nyereségadónak is szerepe lehetett, amely a szakértők becslése szerint 132 millió dollárral ronthatta az időszaki eredményt. Az adózott profit azonban még ezzel együtt is kifejezetten erős maradhatott historikusan, különösen a tavalyi utolsó három hónapra elkönyvelt, 106 millió dolláros mínusszal összevetve.
Veszteséges volt az INA az első negyedévbenA Mol horvát leánycége 23 millió eurós tisztított CCS EBITDA eredményt ért el az idei első negyedévében, ami erős kontraszt a 2022 első három hónapjára elkönyvelt 130 millió euróhoz képest. A kiadások 11,8 százalékkal 808,6 millió euróra nőttek. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.