Kisebb év eleji korrekcióját követően erősen folytatta az évet az arany: a bankpánik kitörése történelmi rekordjáig repítette a nemesfém értékét, a lendület azonban május elején elpárolgott, és kérdés, mikor térhet vissza.
A bankpánik ugyanis mintegy természetes katalizátorként hatott az arany árfolyamára: az amerikai pénzügyi rendszer megingása a befektetők szemében gyakorlatilag egyöntetűen azt a meggyőződést terjesztette el, hogy a Federal Reserve, azaz az amerikai jegybank kénytelen lesz a rendszer megóvása érdekében megálljt parancsolni drasztikus kamatemelési kampányának.
A kamatemelés megtorpanása el is érkezett, a bankpánik elhalványult a köztudatban, mivel
a helyét május elején mindent maga mögé utasítva vette át a kamatplafon körüli politikai csata, amelynek meg nem oldása történelme első államcsődjébe hajtaná az Egyesült Államokat.
A kormányzati fizetésképtelenség esélye elkezdte felfelé hajtani az államkötvények hozamát, főként a rövid lejáratú kincstárjegyek esetében, amelyek a pánik csúcsán a héten 7 százalék felett is jártak a június 6-i lejáratú papírok esetében. A növekvő reálkamatok rengeteg befektetőt bevonzottak, akik sok esetben minden valószínűség szerint az aranynak fordítottak hátat, akár már meglévő pozícióikat likvidálva a gyorsan és busásan megtérülő államkötvények felé fordulva.
Alakul a pánik a kötvénypiacon, nő az államcsőd elméleti esélye AmerikábanA június elején lejáró kincstárjegyek hozama hatalmasat ugrott tegnapról mára, növekszik a kockázat – emelkedik a prémium. |
Ezzel párhuzamosan az amerikai gazdaság erejéről továbbra is váratlanul jó adatok érkeztek, kellemetlenül ragadós inflációs statisztikákkal párosulva, ami pedig az érem másik oldalán kezdte el gyengíteni az aranyat: elhintette a Fed ismételt kamatemelésének morzsáját a piacon, aminek hatására ismét erősödni kezdett a dollár, többhavi dinamikus árfolyamcsökkenést követően – tankönyv szerint gyengítve ezzel az aranyat.
A nemesfém lejtmenetét pedig egyre erősebben támasztja alá a piac: a határidős kereskedések alakulása alapján elmondható, a Fed 64,2 százalékos valószínűséggel 25 bázispontos kamatemelést hajthat végre legközelebbi, június 14-i ülésén, s ezzel újabb szöget verne be az arany koporsójába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.