A normalizálódó energiaárak mellett is erős év eleji teljesítményt nyújtott a Mol, amely kissé csökkenő első negyedéves EBITDA-szintű eredményről, ám a tavalyihoz képest is megugró nyereségről számolt be péntek hajnalban.
Az iparágban leginkább figyelt pénzügyi mutató, az újrabeszerzési árakkal becsült, tisztított (CCS) EBITDA 3,6 százalékkal 258,9 milliárd forintra csökkent a romló külső környezet és a magyar olajtársaságra nehezedő különadók következtében. A dollárban elszámolt 714 milliós CCS EBITDA 8 százalékkal elmaradt az elemzői konszenzustól.
A 161,7 milliárd forintos tisztított üzemi eredmény az előző évi szinten maradt, a háromhavi, 166,4 milliárd forintos adózott nyereség viszont – a különadók mellett is – ötödével magasabb a tavaly ilyenkor elkönyveltnél.
A 2022-esnél valamivel gyengébb évkezdés leginkább a kutatás-termelés (upstream) szegmens számlájára írható, amely 102,9 milliárd forintos EBITDA-t termelt január és március között, 37 százalékkal kevesebbet a tavalyi bázisnál az olaj- és gázárak visszaesése közepette. A Brent hordónkénti átlagára 81 dollárra, a földgáz ára pedig megawattóránként 55,9 euróra mérséklődött az időszakban. A Mol napi kihozatala 95 ezer hordó fölé emelkedett, meghaladva a társaság termelési előrejelzését.
A finomítás (downstream) üzletág a változatlanul erős árrések, ám az Ural-Brent árkülönbözetre kivetett 95 százalékos hazai különadó mellett 28 százalékkal megugró, 108,7 milliárd forintos eredményt szállított, ezzel ismét a legnagyobb hozzájárulású szegmenssé lépett elő.
Az üzemanyag-kiskereskedelmet is magában foglaló fogyasztói szolgáltatások szegmensét tavaly december óta már nem fogja vissza az üzemanyagár-sapka, miközben a társaság a hálózatát is folyamatosan fejleszti és bővíti. Mindezek meg is látszanak az üzletág eredményén, amely több mint kétszeresére, 45,7 milliárd forintra ugrott az év elején azzal együtt is, hogy a hazai kutak üzemanyag-forgalma csaknem ötödével esett vissza a hatósági ár kivezetését követően. A Lotos lengyelországi felvásárlása révén 200 millió liter üzemanyagot értékesített új piacán a Mol.
A legkisebb, gáz midstream szegmens 28,7 milliárd forintos EBITDA-val járult hozzá a csoportszintű eredményhez. A 85 százalékos javulás a határokon átnyúló szállítás iránti kereslet megnövekedésének volt köszönhető.
Az upstream üzletág kivételével tehát a Mol összes többi tevékenységi területének profitabilitása jelentősen javult 2023 elején.
Az egyszerűsített szabad pénzáram az időszak során meghaladta az 500 millió dollárt, amely szinte teljesen megegyezik az előző negyedévben, valamint a tavalyi első három hónapban elért eredménnyel.
A Mol csoport 2023 első negyedévében ismét megbízhatóan teljesített, mivel az üzletágak jó belső teljesítménye mérsékelte a normalizálódó makrokörülmények hatásait. Vállalatunk fontos mérföldköveket ért el a régió energiaszuverenitásának erősítésében: upstream üzletágunk növelte a hazai kitermelési szintet, saját kőolajat hoztunk Azerbajdzsánból Európába, és folytattuk azokat beruházásokat, amelyek lehetővé teszik, hogy a tengertől elzárt finomítóink különböző forrásokból származó kőolajhoz jussanak. A fogyasztói szolgáltatások pedig megerősödve került ki a tavalyi válságból, és megkezdte lengyelországi tevékenységét
– értékelte a negyedévet Hernádi Zsolt elnök-vezérigazgató.
A cégvezető szerint az elmúlt egy év után világosan látszik, hogy az orosz–ukrán háború gazdasági hatásai még jó ideig velünk maradnak, és megváltoztatják az európai energiaszektor kilátásait. A Mol integrált, válságálló üzleti modellje viszont jól vizsgázott, mert a kihívásokkal teli időszakban, a szabályozási környezet negatív hatásai ellenére is sikeres tudott maradni. Ez nemcsak azt tette lehetővé, hogy további erőfeszítéseket tegyenek az energiaellátás diverzifikációjáért, hanem azt is, hogy folytassák a transzformációs projektjeik megvalósítását – húzta alá Hernádi Zsolt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.