Miközben a nyugati világ kötvénypiacai elhúzódó kamatemelési ciklust áraznak, s a jegybankok egyre magasabb kamatlábakkal küzdenek az infláció ellen, Kínának épp az ellenkező problémával, a defláció kockázatával kell szembenéznie. A kínai termelői árak májusban az elmúlt hét év legmeredekebb éves ütemében zuhantak, miközben a fogyasztói árak alig emelkedtek. Az inflációs nyomás hiánya azt jelenti, hogy Kínában defláció, vagyis széles körű árcsökkenés várható, ha a gazdaság nem élénkül hamarosan. A tartós defláció azért veszélyes, mert visszafogja a gazdasági növekedést.
A defláció azzal fenyeget, hogy az üzemi hőmérséklet alá hűl a kínai gazdaság. Ezért a pekingi döntéshozóknak valamit tenniük kell, hogy újra mozgásba lendítsék a gazdaságot.
Szóba jöhet a kamatvágás, a deviza gyengítése vagy a háztartások és a vállalkozások ösztönzése.
Ting Lu, a hongkongi Nomura elemzője pénteken az ügyfeleknek azt írta: a helyi bankok már a jövő héten csökkenthetik az irányadó hitelkamatokat.
A csökkenő kínai árszínvonal nem feltétlenül rossz hír a világgazdaság számára, mivel
a kínai áruk behozatalának alacsonyabb költségei lehúzhatják az inflációs rátákat,
amelyek sok gazdaság számára még mindig kényelmetlenül magasak.
Bizonyos értelemben Kína már most is deflációt exportál a világnak, ami enyhítheti az amerikai Fedre és más jegybankokra nehezedő inflációs nyomást
– mondta Carlos Casanova, a hongkongi Union Bancaire Privée ázsiai elemzője.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.