Valamivel több mint 78 millió Hidroelectrica-részvényt dobott piacra a társaság kisebbségi tulajdonosa, a Franklin Templeton vagyonkezelő által kezelt romániai kárpótlási alap (Fondul Proprietatea) a Bukaresti Értékőzsdén (BVB), ezáltal megkezdődött az ország pénzpiacának eddigi legnagyobb részvénykibocsátása.
Az állami pénzügyi felügyelet (ASF) csütörtökön éjfél előtt nem sokkal hozta nyilvánosságra, hogy elfogadta a legnagyobb román energiavállalat elsődleges részvénykibocsátásának (IPO) prospektusát. Ennek nyomán már június 23-án, pénteken megkezdődött a részvényjegyzési időszak, ami nyolc munkanapon keresztül tart, egészen július 4-éig.
Nicu Marcu, az ASF elnöke a tőzsdei bevezetés jóváhagyását bejelentő csütörtök esti közleményében úgy fogalmazott:
A Hidroelectrica IPO-ja a romániai tőzsdepiac történetének legnagyobb, sőt az idei év egyik legnagyobb európai részvénykibocsátása lesz, ami igazodási pontnak ígérkezik a román tőzsde számára.
Hangsúlyozta, hogy ez a kezdeményezés teljesen más távlatokat nyit a romániai tőzsdepiac számára, az IPO kis- és nagybefektetőket egyaránt vonz majd. A felügyelet munkatársai folyamatosan azon dolgoztak, hogy a tőzsdei bevezetés a legjobb feltételek közepette menjen végbe, és hogy mindez kizárólag a bukaresti tőzsdén történjék.
Az ország áramellátásnak egyharmadát fedező Hidroelectrica 80,06 százalékban állami tulajdonban van, míg 19,94 százalékos részesedést a Franklin Templeton által kezelt alap tudhat magáénak. A Fondul Proprietatea 78 007 110 részvényt dobott piacra kis- és intézményi befektetők számára, részvényenként 10 lejes névértéken (1 lej 74 forint); mindez a részesedése 17,34 százalékát teszi ki.
Mint arról beszámoltunk, az IPO nem lehetett kevesebb az alap részvényei 15 százalékánál, ugyanis így hagyta jóvá a részvényesek közgyűlése.
A részvényjegyzési ársávot részvényenként 6956 és 8288 forintnak megfelelő 94 és 112 lej között határozták meg,
Ennek megfelelően a 112 lejes maximális jegyzési ár alapján a részvénycsomag értékét legtöbb 8,74 milliárd lejre (1,75 milliárd euró) becsülik.
A lakossági befektetők részvényenként 112 lejes rögzített áron adhatják be a jegyzési igényüket, ugyanakkor 3 százalékos kedvezményben részesülnek a részvénykibocsátás folyamatának első öt napján kinyilvánított vásárlási szándék esetén. Az intézményi befektetők 94 és 112 lej közötti áron jegyezhetnek részvényt.
A Hidroelectrica részvényeivel való kereskedés a jóváhagyott prospektus alapján július 12-én kezdődik. A több mint 50 milliárd lejre rúgó aktívumokkal büszkélkedő
Hidroelectrica értéke immár meghaladja az osztrák tulajdonban lévő OMV Petromét, és Románia legértékesebb társasága lett.
A 182 vízerőművet és nyolc különböző telepen elhelyezett, 108 megawattóra kapacitású napelemparkot működtető társaság 9,12 milliárd lejes üzleti forgalmat és 4 milliárdos profitot jegyzett tavaly.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.