BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vakarhatják a fejüket az ukrán kötvényesek – Egyelőre ötlet sincs az adósság rendezésére, újabb alkudozás kezdődhet

Kijevnek igen sok kreativitásra lesz szüksége ahhoz, hogy eleget tudjon tenni adósi kötelezettségeinek, miután hamarosan érvényét veszti a kötvényesekkel korábban kötött alku.

Egyre nagyobb aggodalommal figyelik a kötvénybefektetők, hogy Kijev milyen döntést hoz a befagyasztott kötvénypiac sorsáról. A hitelezők még tavaly augusztusban mentek bele abba, hogy Kijev a háború miatt két évre felfüggessze az esedékes lejáratokon a kifizetéseket, bízva abban, hogy a konfliktus ez idő alatt megoldódik. 

Banknotes,Of,500,Hryvnia,And,Coins,With,A,Face,Value, Banknotes of 500 hryvnia and coins with a face value of 10 hryvnia and others, machine gun tape and blue-yellow on the background of a military pixel. Ukrainian hryvnia. Money of Ukraine.
Fotó: Yuliia Driahina / Shutterstock

Ám a háború jelenlegi állását elnézve a következő hónapokban aligha lesz béke a szemben álló felek között, ráadásul az ukrán adósságállomány egyre csak nő. 

A kötvényekkel kapcsolatban nagy a bizonytalanság, ám nem szeretnénk úgy átlépni a jövő évbe, hogy nincs konkrét javaslatunk a hitelezők számára

– fogalmazott a Reutersnek Jurij Butsa, az államadósság-kezelésért felelős kormánybiztos egy londoni adománygyűjtő konferencián. Ukrajnának mintegy 20 milliárd dollárnyi kötvénye van nemzetközi hitelezők kezében, s bár a lejáratokat a moratórium alatt nem kell teljesíteni, amivel több milliárd dolláros megtakarítást ért el Kijev (a külföldiek nem is vihetnek pénzt ki az országból), az egyre emelkedő háborús költségek miatt elkerülhetetlen lesz az adósság átstrukturálása.

Újabb halasztás

A legkézenfekvőbb megoldás az lehet, hogy a moratóriumot meghosszabbítják, azaz újabb egy-két évvel kitolják a lejáratokat. Kérdés, hogy ebbe belemennének-e a hitelezők, hiszen ha sikerülne is békét kötniük a feleknek, Kijevnek – az EU-s segélycsomagok mellett is – hatalmas összegekre lesz szüksége az újjáépítéshez, a kötvényesek kifizetése pedig aligha szerepel majd első helyen a legsürgősebb teendők listáján. 

A háború okozta eddigi károkat 411 milliárd dollárra becsülik a szakemberek, ami körülbelül négyszer nagyobb érték az ukrán gazdaság háború előtti éves nominális kibocsátásánál. Kijev többször hangoztatta, hogy meg szeretné kapni az orosz jegybank külföldön befagyasztott eszközeit, ami nagyjából 200 milliárd eurót tesz ki. 

Az Európai Bizottság a kérdéskört vizsgáló jogi szakértőkből álló csapata azonban arra következtetésre jutott, hogy a nemzetközi jog szerint lehetetlen elkobozni az orosz eszközöket, hacsak az EU nem üzen hadat Oroszországnak – hívja fel a figyelmet a bne IntelliNews. 

A hazai piac finanszírozza a háborút 

A belső kötvénypiac is igen feszített, a legutóbbi, májusi 16,427 milliárd hrivnya bevont tőkével a január óta számolt mérleg már 77,548 milliárd hrivnyát (2,1 milliárd dollár) mutat, a háború kitörése óta pedig már összesen 500 milliárd hrivnyát (13,6 milliárd dollár) vont be az adósságkezelő. 

A kötvények túlnyomó része, nagyjából 45 százaléka a bankoknál van, a többin sorrendben a lakosság és a vállalatok osztoznak. A májusban kibocsátott háborús kötvény hrivnyában denominálva 18,5 százalékos éves kamatot fizet, dollárban 4,85, euróban pedig 3,85 százalékos a kamat. 

A volunteer gesticulates on top of a partially destroyed residenial building after a shelling in Sloviansk, Donetsk region on April 14, 2023, amid the Russian invasion of Ukraine. A Russian shelling of a residential building in the eastern Ukrainian city of Sloviansk killed at least five people on April 14, the local governor said, warning that others could be buried in the rubble. (Photo by ANATOLII STEPANOV / AFP)
Fotó: Anatolii Stepanov / AFP

 

A béke sem hozna azonnali megoldást

Több szakértő is arra hívja fel a figyelmet, hogy akkor is nehezen lehet majd befektetésre bírni a külföldieket, ha végre béke lesz Ukrajnában. Az elmúlt három évtizedben a mindenkori kijevi vezetésnek nemigen sikerült a Nyugat által elvárt reformokat véghezvinnie. 

A 2006-ban kitört befektetési láz kérészéletűnek bizonyult, két év múlva a külföldi közvetlentőke-befektetések (FDI) 10,7 milliárd dolláron tetőztek, ám miután a bürokrácia, a korrupció és a laza jogrendszer útvesztőiben sok befektető megégette magát, a lufi kidurrant, és a következő években nullaközeli FDI-t regisztrált az ország. 

Kötvényekért részvényt, adósságcsere-ügyletek, haircut

Egy másik, nem ritka megoldás is szóba jöhet adósságrendezéskor: egyéb eszközökkel, például részvényekkel fizetik ki a hitelezőket. A Reuters szerint Butsa erre példaként a chilei adósságválságot hozta fel, amikor is a csőd szélén táncoló ország állami cégek részvényeivel fizette ki a kötvényeseket. 

Butsa felvetette a csereügyletek lehetőségét is, a múlt hónapban lebonyolított „adósság a természetre” (dept for nature swap) program mintájára. Ez a swapügylet lehetővé teszi, hogy egy fejlődő ország külföldi adósságának egy részét elengedjék a környezetvédelemre irányuló helyi befektetésekért cserébe. 

Legutóbb Ecuadornál alkalmazták, ahol az 1,6 milliárd dolláros adósságból mindössze 644 millió maradt, miután a kormány vállalta, hogy a következő két évtizedben évi 18 millió dollárt fordít a Galápagos-szigetek élővilágának megőrzésére. 

Ukrajna esetében természetesen nem a biodiverzitás lehetne egy esetleges adósságcsere-alku tárgya, sokkal inkább a háborús károk helyreállítása, vagy például a zöldenergiára való átállás. 

Volt már példa Ukrajna történetében az adósság átütemezésére, 2015-ben a csőd szélén tántorgó országnak sikerült 20 százalékos leírást (haircut) elérnie a külföldi hitelezőinél, akik abba is belementek, hogy egy évvel kitolják a lejárati határidőt. Ez az út jelen esetben is járható lenne, bár a haircut mértéke biztosan nagyobb lenne 20 százaléknál.  

Egy biztos: Kijevnek égető szüksége van az újabb és újabb forrásokra, ám ha az aktuális adósságának rendezésére nem talál ki elfogadható megoldást, biztosan végleg kiszárad az ukrán kötvénypiac. A Nemzetközi Valutaalappal (IMF) márciusban kötött 15,6 milliárd dolláros hitelmegállapodás ugyan némi lélegzethez juttatta az országot, ám egyelőre nagyon nehéz megbecsülni, hogy a javában tomboló háború okozta károk helyreállításához végül mekkora összegre lesz szükség. Egyre több vészjosló becslés szerint erre ezermilliárd euró sem lesz elég.  

Ukrajna újjáépítésének nyugtalanító kérdései – előre isznak a medve bőrére

Még vége sincs a háborúnak, de máris megjelentek a forgatókönyvek Ukrajna újjáépítésére – egyelőre több a kérdés, mint a válasz.

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.