Az ázsiai finomítók rekordmennyiségű amerikai kőolajat rendeltek augusztusi szállításra: a jövő hónapban napi 1,5-1,9 millió hordó, jórészt WTI kőolaj érkezhet Ázsiába. Az ottani finomítók a versenyképes árak és a bőséges készletek miatt részesítik előnyben az amerikai olajat a közel-keletivel szemben. A hátteret pedig a masszív kínai kereslet adja.
Agresszíven tolják az amerikai kőolajat Ázsiába
– idéz a Reuters egy szingapúri kereskedőt.
A texasi olaj Ázsiába áramlását elősegíti a WTI diszkontja a hasonló minőségű dubaji kőolajhoz képest.
Az átlagos határidős diszkont július 20-án hordónként 5,40 dollár volt, valamivel alacsonyabb, mint a júniusi 6,08 dollár, de jóval nagyobb, mint a májusi 3,93 dollár.
A Simpson Spence Young Refinitiv Eikon adatai szerint,
a hatalmas nyersolajszállító hajók (VLCC) bérleti díja kéthavi mélypontra süllyedt
az Egyesült Államokból Kínába tartó útra, s csupán 7,4 millió dollár volt a múlt héten, ami 2,8 millió dollárral alacsonyabb, mint egy hónappal korábban.
A költségkülönbség
a határidős jegyzésben is megmutatkozik.
Októberi szállításra a WTI Midland hordónként 3 dollárral olcsóbb a dubaji Murbannál, melynek nagyobb a kéntartalma. Miközben az édes vagy alacsony kéntartalmú olaj jellemzően drágább, mint a savanyú nyersolaj.
Az is az amerikai olaj mellett szól, hogy Szaúd-Arábia az olajár emelésén fáradozik, a Saudi Aramco állami óriáscég két egymást követő hónapban emelte a hivatalos eladási árait, ezért a kínai finomítók más piacok felé fordulnak.
Kína az elmúlt hónapokban kevesebb szállítást rendelt Szaúd-Arábiából, s inkább más piacokon foglal nyersolajat, hogy pótolja a kiesést
– mondta a Reutersnek egy másik szingapúri kereskedő.
Kína, a világ legnagyobb nyersolajimportőre a kedvező árak és az erős finomítási kereslet miatt – a rekordméretű orosz és szaúdi olajvásárlás mellett –
idén számottevően növelte amerikai nyersolajbeszerzéseit.
Az ázsiai ország amerikai nyersolajimportja júniusban elérte a 3,05 millió tonnát, azaz a napi 742 824 hordót, ami a legmagasabb szint 2020 decembere óta a vámadatok szerint.
Előrejelzésünk szerint az Egyesült Államok Ázsiába irányuló exportja negyedévről negyedévre nőni fog az idei évben
– mondták az Energy Aspects tanácsadó cég elemzői, hozzátéve, bár Japán a nyersolaj 95 százalékát a Közel-Keleten szerzi be, idén még a szigetország is növelte amerikai olajvásárlásait.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.