BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
rubel le

Hosszú kihagyás után kamatot emelhet az orosz jegybank a héten

Az orosz nemzeti bank az Ukrajna elleni támadás kezdetét követően emelt legutóbb az alapkamaton.

Az orosz jegybank a pénteki ülésén 50 bázisponttal emeli majd meg az alapkamatot, megtörve ezzel a több mint egy éve tartó monetáris politikai enyhítést – derült ki a Reuters hírügynökség 21 szakértő bevonásával készült felmérésének elemzői konszenzusából.

rubel le
Fotó: Shutterstock

A Reuters által megkérdezett szakértők közül 16-an a jelenlegi 7,5 százalékos alapkamat 50 bázisponttal, 8 százalékra történő emelése mellett tették le voksukat, hárman ennél visszafogottabb, 25 bázispontos, míg ketten egy ezt meghaladó, 100 bázispontos emelést tartottak a legvalószínűbbnek.

Mihail Vasziljev, a Sovcombank vezető elemzője szerint a jegybankárok számára már nem az a kérdés, hogy emeljenek-e az irányadó kamaton, hanem sokkal inkább az, mennyivel emeljék meg. A szakértő az 50 bázispontos emelés szükségessége mögött a rubel elmúlt 12 hónap alatt elkönyvelt vesszőfutását látja.

A rubel-dollár árfolyam 1 éves
Jelentősen gyengült az orosz rubel árfolyama az elmúlt egy év alatt a dollárral szemben.

A rubel idei látványos gyengélkedése a szakértők szerint a folyamatosan visszaeső exportnak és az egyre növekvő importszükségletnek tulajdonítható elsősorban. 

Olga Belenkaja, a Finam elemzője kiemelte:

Az alapkamatot minden bizonnyal 8 százalékra emelik majd a jegybankárok, de egy ennél nagyobb mértékű változtatás sem lenne meglepő.

A szakértő hozzátette: a pénteki napon nem csak a kamatdöntést, de a legfrissebb makrogazdasági előrejelzéseket is közzéteszi a központi bank, melyek alakulásának nagy szerepet van az alapkamat megállapításában is.

Cél alatt az infláció, de nem enged az orosz jegybank

Az orosz jegybank inflációs kockázatokat lát, és jelezte, hogy hajlandó akár emelni is a kamatszinten.

A Rosszelkozbank elemzői a pénzromlás ütemének alakulására hívták fel a figyelmet. Kiemelték: az éves inflációs ráta az elmúlt hónapokban 4 százalék alá is lecsökkent, ez azonban a tavalyi év két számjegyű inflációs környezetét alapul vevő bázishoz képest további romlás.

Hozzátették: az infláció júniusban ismét a gyorsulás irányába indult el, és a következő időszak is az egyre jelentősebb pénzromlás jegyében telhet, elsősorban a rubel gyengélkedése, a jelentős munkaerőhiány és a növekvő fogyasztói kereslet nyomán.

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.