A vizsgálat azután kezdődött, hogy Ma bírálta a pekingi pénzügyi szektor szabályozását még 2020-ban. A gigantikus bírságnál is magasabbra rúgnak Ma költségei. Megfigyelők szerint az eset miatt csökkenhet a magánszektorba vetett bizalom Kínában. Ami biztos, hogy az Ant Groupnak az egész üzleti modelljét át kell dolgoznia, vissza kell vonulnia a pénzügyi szektortól, és az állami bankokkal folytatott versenyen is enyhítenie kell. Az IPO után mintegy 315 milliárd dollárra rúgó értékelése körülbelül 78,5 milliárd dollárra esett.
A társaság menedzsmentje a részvények 7,6 százalékának visszavásárlását javasolta, az Alibaba még mérlegeli, hogy felajánlja-e néhány értékpapírját megvételre a menedzsmentnek.
Az Alibaba sem járt jobban.
Hszi Csin-ping elnök adminisztrációja az e-kereskedelem úttörőjét is célba vette. Az Alibaba piaci értéke közben 234 milliárd dollárra csökkent, ami 620 milliárd dollárral marad el a 2020-as csúcstól.
Ma hangcsoui székhelyű birodalma azért került a támadások kereszttüzébe, mert Hszi a „közös jólét” jeligére szervezte újra a hatalmas ország gazdaságát. A reformok miatt több mint ezermilliárd dollárral csökkent a kínai részvények összértéke. A legújabb intézkedések ugyan a fellépés puhulására utalnak, de a társadalmi stabilitás megteremtése és a nemzetbiztonság szolgálata változatlanul prioritásként kezelt terület.
Először az alkalmazottakról és a társadalomról kell gondoskodni, a befektetők érdeke csak harmadik lehet ebben a sorban
– foglalta össze a gazdasági intézkedések lényegét Kendra Schaefer, a pekingi székhelyű Trivium China tanácsadó cég partnere.
Közben a kínai gazdaság gondjai csak szaporodnak, jókora nyomást helyezve a pártvezetésre, hogy építse újjá a magánszektor támogatását.
Ha az ingatlanpiaci visszaesés, a reformok lassú üteme és az amerikával való szembenállás folyatódik, a Bloomberg becslése szerint 3 százalékra lassul a kínai gazdaság növekedési üteme 2030-ra. Az Ant Group mellett a kínai jegybank (PBOC) a Tencent Holdingst is megbírságolta.
A hatóságok pontosan meghatározták, hogyan kell kinéznie a technológiai-pénzügyi szektornak, amibe ezen cégek működési modellje nem fért be
– hangsúlyozta Martin Chorzempa, a Peterson Institute for International Economics munkatársa.
Jack Ma kálváriája 2020 októberében kezdődött, amikor az Ant Group készen állt egy rekord-IPO-ra, és Sanghajban a befektetőknek beszélt a tőzsdére lépés részleteiről. Néhány nappal később beidézték a kínai értékpapír-felügyelethez, és közölték vele, hogy sok hiányosságot találtak a holding működésében, így a 35 milliárd dollárra taksált IPO-t le kellett mondania. A cégnél az elmúlt években azon dolgoztak, hogy megfeleljenek a szabályozásnak, és a hangsúly lekerült a terjeszkedésről.
Az Ant a szabályozói nyomásnak eleget téve megnyitotta fizetési alkalmazását a versenytársai előtt, hitelezési tevékenységét megnyirbálták.
Az egykor Ázsia legértékesebb vállalata, az Alibaba alapvető hazai kereskedelmi üzletágát egy trösztellenes vizsgálat és végül 2021-ben 2,8 milliárd dolláros rekordbírság törte meg. Tovább hátráltatja a társaságot az egyre élesebb verseny. A felhőszolgáltatások területén egyértelműen vesztes az Alibaba. A cég már a harmadik negyedévben egy számjegyű bevételnövekedést ért el, így júniusban soha nem látott átalakításokba kezdtek a cégnél. A felső vezetésbe visszakerült Ma két régi bizalmasa, Joe Tsait és Eddie Wu. Nagy elvárásokkal tekintenek a két régi-új menedzserre, azt várják tőlük, hogy a korábbi növekedési pályára állítják vissza a céget. A befektetőket egyelőre azonban nem győzte meg a két új menedzser, ugyanis az Alibaba a vezetők kinevezésének napján 1,5 százalékot esett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.