Hatalmas szakadással válaszolt a pesti tőzsde a vártnál jelentősen rosszabban alakuló hazai GDP-adatokra: a 2,4 százalékos éves zsugorodás bejelentésére a BUX index közel 1,2 százalékot, azaz 650 pontot zuhant, a vezető részvények nagyrészt lefordultak a kereskedés korai időszakában.
Mind az index, mind a blue chipek órákon belül ugyan valamilyen szinten korrigálni tudtak, a már a tegnapi kereskedést is vaskos mínuszban záró hazai parkett még órákkal a nyitást követően is pirosban tartózkodik – a Mol és a Magyar Telekom részvényei ugyanakkor már jelzik: az ő hosszú távú árfolyamalakulásukra a rossz GDP-adat viszonylag kevés hatást tud csak gyakorolni.
Telefonálni, internetezni és tévézni ugyanis mind a jó, mind a rossz időkben egyaránt szokás,
így a Telekom papírjai viszonylagos védettséget élveznek a makroadatoktól, ahogy a GDP-adat részleteiből az is kiderül: a Molnak sincs sok félnivalója a recesszió kapcsán, ugyanis a mezőgazdasági termelés alakulása éppen, hogy ellensúlyozója volt a gazdaság zsugorodásának, így a hatalmas üzemanyagigényű szegmens teljesítményében látványos visszaesésre nem számítanak a piacok.
A vártnál rosszabb GDP-adatok a Richter kurzusára sem valószínű, hogy jelentős hosszútávú béklyóként hatnának: a gyógyszergyár bevételének több mint 90 százaléka ugyanis külföldről származik, így a magyar gazdaság alakulása viszonylag kis hatást tud csak kifejteni részvényeikre is.
A legnagyobb csapást egyelőre egyértelműen az OTP kurzusa szenvedte el, a bankpapírok mélyrepülésének elsődleges oka pedig minden bizonnyal a gyenge gazdasági teljesítményben keresendő. Az OTP részvényei ugyanis hagyományosan is jelentős ráutaltsággal rendelkeznek a gazdaság alakulására – ha megy a gazdaság, akkor pörög a hitelezés, nőnek a kamatbevételek, javulnak a banki mutatók. A recesszió elhúzódása ugyanakkor mindennek az ellenkezőjét jelentheti a legnagyobb hazai pénzintézet várható teljesítménye számára:
a magas kamatkörnyezet már alapvetően is visszafogja a hitelezést, amit a zsugorodó gazdaság csak tovább szűkíthet.
Az OTP kilátásait az javíthatja valamilyen szinten, hogy a csoport már jelentős külföldi érdekeltségekkel is rendelkezik, ami szintén függetlenítheti a magyar gazdasági teljesítménytől – a befektetők bizalma ettől függetlenül még megremeghet a bankpapírokban.
Az OTP részvényei jelenleg 1,19 százalékos mínuszban járnak a tegnapi záróértékhez képest, a BUX index 0,5 százalékot vesztett értékéből a mai kereskedés során.
Profiteső után, csúcsdöntés előtt: merre tovább, BUX?A hazai blue chipek kitettek magukért, összesített negyedéves profitjuk a második helyre volt elég a történelmi összevetésben. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.