BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Börtönben várja a tárgyalása végét a bukott kriptovezér

Óvadék ellenében sem védekezhet szabadlábon, ezért rács mögé kell vonulnia októberben kezdődő tárgyalása végéig Sam Bankman-Friednek, a csődbe ment FTX kriptovaluta-tőzsde alapítójának.

Óvadék ellenében sem védekezhet szabadlábon, börtönbe kell vonulnia a tárgyalása végéig Sam Bankman-Friednek, a csődbe ment FTX kriptovaluta-tőzsde alapítójának – írja a Reuters. A bírósági döntést követően a 31 éves amerikai milliárdost bilincsben vezették el, miközben édesanyja sírógörcsöt kapott. A manhattani Lewis Kaplan bíró egyetértett az ügyészséggel, az üzletember két alkalommal is megpróbálhatta befolyásolni a feltételezhetően ellene tanúskodókat. Bankman-Fried továbbra is tagadja az ellene felhozott vádakat, többek között, hogy több milliárd dollárnyi pénzt lopott volna el ügyfeleitől az általa alapított FTX-en keresztül, hogy fedezeti alapja, az Alameda Research veszteségeit fizesse belőle.

Fotó: AFP

A Kripto Akadémián megjelent írás szerint a 2022 novemberében összeomló, és ezzel mintegy 9 milliárd dolláros befektetői kárt okozó tőzsde vezetőjét többrendbeli csalással, valamint számos pénzpiaci törvény megsértésével vádolták meg az amerikai hatóságok. Noha tavaly karácsonyi letartóztatása után a bíróság lehetővé tette, hogy óvadék ellenében a szülei otthonában, házi őrizetben készüljön fel az idén októberben kezdődő tárgyalására, több jel is arra utal, hogy ez idő alatt számos alkalommal megszegte az erre vonatkozó szabályokat.

A bíróság például bizonyítottnak látta, hogy miközben az egykori igazgatót eltiltották az okostelefonok és az internet használatától, 

egy Bahamákon vásárolt VPN-előfizetéssel megpróbálta befolyásolni az ellene folyó eljárás menetét.

Ennek részeként olyan személyes adatokat osztott meg a New York Times-szal, amelyek rossz színben tüntették fel az egyik koronatanút, és megfenyegethette az ügy más, fontos szereplőit is.

Bár Fried a VPN használatával már korábban is lebukott, akkor azzal védekezett, hogy csak egy meccset akart megnézni az interneten. A bíró végül ezt is súlyosbító tényezőként értékelte és mindent figyelembe véve visszavonta a házi őrizetre kiadott engedélyt.

A kriptoguru egyébként 250 millió dolláros óvadék fejében védekezhetett szabadlábon, az amerikai jogszabályok szerint az összeg 10 százalékát előzetesen letétbe kellett helyeznie,

a maradék 90-et pedig csak abban az esetben hajtják be rajta, ha bármilyen módon megpróbálja hátráltatni, például szökéssel akadályozni az eljárás menetét.

Sam Bankman-Fried a szükséges 25 millió dollár egy részét, 4 milliót a szülei házára felvett jelzálogból fedezte, 21 millió dollárt pedig két barátja dobott össze neki. 
 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.