BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Égető gond a nagy olajcégeknél a szakemberhiány

A fiatal fehérgallérosoknak még a magas fizetés sem vonzó. Aggódnak az iparág éghajlatváltozásban betöltött szerepe miatt, s a munkahelyeket hosszabb távon bizonytalannak tartják.

Hiába kínálnak vonzó fizetéseket a nagy olajcégek, az iparágban meghirdetett állások mégsem vonzóak a fiataloknak. Bár az olaj- és gázipari vállalatok rekordnyereségeket könyvelnek el, az iparág egyre súlyosabb szakemberhiánnyal küzd. Szinte paradoxon, hogy 2016 és 2021 között, amíg a Brent nyersolaj ára megduplázódott, addig a kőolajmérnökök száma megfeleződött az Egyesült Államokban.

Frankfort,-,Circa,October,2021:,Bp,Retail,Gas,Station.,Bp
Fotó: Shutterstock

Az európai egyetemek történelmileg sok mérnököt biztosítottak a Közel-Keleten és Ázsiában működő vállalatok számára, ám az olajmérnöki programokba újonnan belépők száma a korábbi töredékére zsugorodott. A vezetők, az elemzők és a professzorok szerint a diákok és a magasan képzett

fiatal munkavállalók aggódnak az iparág éghajlatváltozásban betöltött szerepe miatt. 

De a munkahelyek hosszú távú biztonsága is aggodalomra ad okot a globális zöldülés és a fosszilis tüzelőanyagok visszaszorulása miatt.

A kőolajmérnöki tanulmányokat folytató hallgatók száma 2014 óta 75 százalékkal csökkent

– mondta Lloyd Heinze, a Texas Tech Egyetem professzora. Annak ellenére is ez a trend, hogy egy olajmérnök 40 százalékkal többet keres, mint az egyébként jól kereső informatikusok. De hiába öntik az olajcégek a pénzt a tehetséggondozó programokba.

Olajmérnöki képzés népszerűsége és az olajár
 

Az iparágnak egyre dinamikusabb és kreatívabb  alkalmazottakra van szüksége, akik végrehajtják a szén-dioxid-leválasztási programokat, s működtetik a hidrogén- és geotermikus projekteket

– mondta Barbara Burger, a Lazard befektetési bank vezető tanácsadója. Az is a kihívás része – mutatott rá –, hogy sok induló és gyorsan növekvő vállalat van ezeken a területeken, amelyek nem cipelik a múlt poggyászát, mint az olajóriások, amelyek nyereségük nagy részét még mindig a fosszilis tüzelőanyagokból szerzik. A tehetséghiány hatását felerősíti az orosz–ukrán háború, mert most döntő fontosságú az energiabiztonság. 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.