Éves csúcsra drágult a Brent típusú nyersolaj ára, miután a legnagyobb kitermelők közé tartozó Szaúd-Arábia tegnap bejelentette: decemberig meghosszabbítja az is érvényben lévő, napi egymillió hordós kihozatali korlátozást.
Az Európában irányadó északi-tengeri olajfajta kurzusa tavaly november óta a legmagasabb szintre, hordónként 90 dollár fölé szökött fel a kínálati oldalt tovább szűkítő hírre.
Az energiahordozó jegyzési ára még szerda reggel is e szint fölött járt, kilenc óra után 90,6 dolláron jegyezték a Brentet. Az amerikai kontinensen meghatározó olajfajta, a WTI kurzusa ugyancsak tízhavi csúcsra drágult az éjjel, a 87 dolláros szintet is átlépve. Ma reggel 86,5 dollárra ereszkedett vissza a kurzus.
Az energiahordozó árát a szaúdiak lépése mellett az is felfelé húzza, hogy Alekszandr Novak miniszterelnök-helyettes közlése szerint az év végéig Oroszország is napi 300 ezer hordóval kevesebb olajat hozhat a felszínre.
A KBC Equitas elemzői szerint már az utóbbi időben is élesebb emelkedés mutatkozott az olajpiacon, hiszen keresleti oldalról eddig sem mutatkoznak komolyabb problémák, így a feszes kínálat miatt árfelhajtó hatás jött létre.
A két ország havonta, a piaci környezet alakulásának függvényében vizsgálja felül a termelés növelését vagy a további csökkentés lehetőségét.
A szaúdi és az orosz önkéntes termeléscsökkentésre az OPEC+ több termelője által tavasszal elfogadott, 2024 végéig tartó csökkentésen felül került sor. Az olajkartell és szövetségeseik a piacokat is meglepve április elején napi 1,16 millió hordós kihozatali mérséklésről döntöttek, emelkedő pályára állítva az energiahordozó kurzusát.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.