BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiderült, hány bitcoinmilliárdos szaladgál a nagyvilágban

Közel kilencvenezer magánszemélynek van legalább egymillió dollár értékű kriptoállománya, ők az összes felhasználó kevesebb mint egy százalékát teszik ki. De vajon hányan tettek szert egymilliárd dollár feletti digitális vagyonra?

Mintegy 425 millió ember fektetett eddig kisebb-nagyobb összegeket világszerte valamilyen kriptodevizába – derül ki a brit Henley & Partners befektetési tanácsadó cég friss jelentéséből.

Businessman,Investor,Man,Stand,Front,Of,Virtual,Digital,And,Using
Businessman investor man stand front of virtual digital and using smartphone for analyze trend chart bitcoins and issue order trading bitcoin, Digital Technology Business concept.
Fotó: Shutterstock

A felmérés szerint annak ellenére, hogy a digitális devizák már nem dübörögnek úgy, mint népszerűségük csúcsán, továbbra is igen népszerű befektetésnek minősülnek.

Az úgynevezett Z generáció – azaz a 18 és 25 év közötti korosztály – több mint fele például már élt ezzel a lehetőséggel. 

Az amerikaiak 75 százaléka azonban egyáltalán nem biztos benne, hogy a kriptopénzekbe való befektetés, az azokkal való kereskedés vagy bármilyen célú használatuk biztonságos lenne

– áll a Pew Research CNBC által idézett áprilisi felmérésében. 

A megkérdezettek 45 százaléka azt is elárulta, hogy befektetései nem úgy teljesítettek, mint ahogy előzetesen gondolta, és csak 15 százalék nyilatkozott úgy, hogy az eredmény meghaladta a várakozásait. 

A Henley & Partners szerint azonban egy réteg mégis igen jól járt ezekkel az eszközökkel, nekik sikerült több millió vagy akár milliárd dollár értékű állományt is felhalmozniuk. 

Közülük 88 200 magánszemélynek van legalább 1 millió dollár értékű kriptovagyona, ők az összes kriptofelhasználó kevesebb mint 1 százalékát teszik ki. Ebből a közel 90 ezer befektetőből valamivel többen, mint 40 ezren tartják befektetéseiket bitcoinban.

Sokkal kevesebben, mindössze 182-en rendelkeznek 100 millió dollárt meghaladó digitális vagyonnal, akik között 78 bitcoinmilliomos akad.

Az abszolút csúcsra viszont mindössze 22-en jutottak fel, vagyis ennyi embernek van legalább egymilliárd dollár értékű kriptoállománya. Hatan közülük befektetéseiket kizárólag bitcoinban tartják.

 

A jelentés megírásának idején amúgy a kriptopiac teljes értéke 1180 milliárd dollárra rúgott.

A felmérés részeként az egyes országok összevetésére a Henley & Partners egy úgynevezett kriptoelfogadási indexet is kidolgozott, amely számos tényezőt vesz figyelembe, köztük a kripto nyilvános elfogadottságát, a szabályozási környezetet és a kriptojövedelmek adóztatását.

Az összesített indexet egyébként Szingapúr vezeti, míg a második helyen Svájc, a harmadikon az Egyesült Arab Emírségek áll, az ötödik és a hetedik helyet pedig az Egyesült Államok és Nagy-Britannia foglalja el.

A top 10 további országai közé tartozott Ausztrália a hatodik helyen, valamint Kanada, Málta és Malajzia a nyolcadik, kilencedik és tizedik helyen.

Szingapúr és az Egyesült Arab Emírségek a legjobb minősítést a baráti adókörnyezetre tekintettel kapta. Ebben a kategóriában az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság messze lemaradt, és kiesett a top 10-ből. 

A lakossági elfogadás és érdeklődés azonban magas a két vezető angolszász országban, az Egyesült Államok a harmadik, az Egyesült Királyság pedig a negyedik helyen végzett. 

Az Egyesült Arab Emírségek és Szingapúr itt is az első, illetve a második helyre került. 

Az Egyesült Államok vezeti az infrastruktúra rendelkezésre állásával összefüggő listát, amely azt tükrözi, hogy mennyire terjedtek el a kripto-ATM-ek, léteznek-e digitáliseszköz-váltók, és hogyan kezelik a helyi bankok a kriptovalutákat.

Az Egyesült Királyság az innováció és technológia kategória élén áll.

A kriptovalutákba való befektetés rendkívül népszerűvé vált az elmúlt években, különösen a koronavírus-járvány idején. A közgazdászok és befektetési tanácsadók azonban óvatosságra intenek, mivel a digitális devizákat rendkívül volatilis eszköznek tekintik, amelyek gyorsan veszíthetnek értékükből, és sok ország még jogilag sem szabályozta az ilyen befektetéseket, illetve a kriptotérben működő vállalatokat. 

A felhasználók és befektetéseik ezért kevésbé védettek, mint például a részvénypiacon, és ki vannak téve az FTX kriptotőzsde tavalyi összeomlásához hasonló válságoknak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.