Az elmúlt napok energikus dollárerősödését meglepően jól bírta az arany, hiszen a harmatgyenge, szerdán éjjel 1,072 alá is bekukkantó euró-dollárral szemben még mindig 1950 dollár közelében jár az unciánkénti decemberi határidős kurzusa a New York-i NYMEX-en, ami havi vagy akár féléves távon is inkább a felső régióba tartozik. Év eleje óta amúgy a sárga fém árfolyama az 1817 és a 2055 dolláros szélső értékek között forgolódik.
Az Erste Bank szerint
a kismértékű gyengülés hátterében az áll, hogy a piac szerint hosszabb ideig lesznek magasan az amerikai kamatok, ám az amerikai jegybank (Fed) nyílt piaci bizottságának szeptemberi ülésén várhatóan nem emelik az irányadó kamatot.
A 10 éves dollárkötvény hozama viszont 4,31 százalékra nőtt, ami magasabb, mint a múlt héten. Az általános befektetői vélemény szerint az infláció megfékezéséhez a Fednek már nem kell lényegesen megemelnie a kamatszintet, de a mostani alapkamat huzamosabb ideig, akár évekig is maradhat, ami az arany vonzerejét jócskán csökkenti, annak ellenére, hogy egyre sűrűbben cikkeznek az amerikai gazdaság lehűléséről is.
Ráadásul a kínai gazdaság lassulásáról és az ottani ingatlanpiac összeomlásközeli állapotáról megjelent kedvezőtlen hírek – megspékelve a szaúdi és az orosz termeléscsökkentés bejelentésére megugró olajárakkal – nyugtalanságot keltettek a piacokon, s így a befektetők ismételten a menedéket jelentő amerikai dollár felé veszik az irányt. Ez pedig nagyon nem jó az aranynak.
A negatívumokat némileg ellensúlyozza, hogy az Egyesült Államokban mostanában érkeznek vissza a tőketulajdonosok a nyári szabadságukról, azaz minden piaci szegmensben szignifikáns forrásbeáramlással lehet számolni, ami ugyanakkor volatilis kereskedéssel járhat.
Az inflációs nyomásra ráadásul a világ számos táján történelmi beidegződések hatására éppen aranyvásárlással reagál a lakosság, a Financial Times például arról írt cikket, hogy a deflációból kilépő Japánban is ez a helyzet, ahol a napokban a kisbefektetők szabályosan megrohamozták az aranyat árusító cégeket, az azonnali kiskereskedelmi árfolyam pedig soha nem látott, 10 ezer jen feletti csúcsokra emelkedett.
A japánokat persze az orosz–ukrán háborún és az amerikai–kínai feszültségeken túl az is az arany felé tereli, hogy a tokiói központi bank a 3,1 százalékos augusztusi maginfláció dacára még mindig nem adta fel ultralaza monetáris politikáját, ergo még mindig nem bukkantak fel egy esetleges kamatemelés körvonalai a láthatáron. A Goldman Sachs mindezért a jelenlegi 147,4-es dollár-jen keresztet féléves távon már 155 jenes magasságban látja.
Visszatérve a világ legerősebb gazdaságára, a piacok a héten a Fed kamatdöntő testületének tagjaitól várják a további jelzéseket az amerikai monetáris politikával kapcsolatban, rögtön szerdán Lorie Logan dallasi Fed-elnök kezdheti a sort.
Csütörtökön Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke, valamint John Williams és Michelle Bowman fog beszélni.
A beszédek közvetlenül a Fed kommunikációs szünetét megelőzően hangzanak el, a szeptember 19-én és 20-án tartandó kétnapos ülés előtt. A központi bank várhatóan az Investing.com befektetési hírportál szerint sem változtat a kamatlábakon, a gazdasági aktivitás lehűlésére utaló jelek közepette.
A Fed azonban várhatóan továbbra is fenntartja héjaretorikáját, lévén az infláció továbbra is ragadós, a munkaerőpiac pedig robusztus. Mindez pedig nem éppen az arany és a többi nemesfém malmára hajtja a vizet az év hátralévő részében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.