BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem a forint a ludas – kiszálaztuk, mi a gyengülés oka

Mitől gyengült a forint a napokban? Gyorselemzésünk rövid válasza: nemzetközi okokból. Amelyek közt – ez a hosszabb – volt globális és régiós is, nevezetesen a sűrűsödő gazdasági növekedési aggályok és a lengyel kamatcsökkentések viharos kezdete. De kétségen kívül, a forintnak hazai tényezők miatt is voltak nehéz órái.

Csúnyán fordult a naptári őszbe a forint, és rengeteg okfejtést olvashattunk a napokban arról, miként felelősek ezért a legutóbb megjelent gazdasági adatok. Ha azonban rápillantunk a közép-európai régió másik két leggyakrabban kereskedett devizájára, arra a következtetésre kell jutnunk, hogy a cseh korona és kivált a lengyel zloty gyengülését nem okozhatták a magyar adatok. Netán más tényezőket érdemes keresnünk.

Budapest,,Hungary,-,Aug,3,,2023:,Colorful,Market,Stall,WithBudapest, Hungary - Aug 3, 2023: Colorful market stall with vegetables and fruits. View of a large food market with vendors  from above in Budapest, Hungary in summer.
Fotó: Shutterstock

A piacok olykor megtévesztő látszatokat nyújtva működnek, kiváló példa erre a szerdán publikált magyar kiskereskedelmi forgalmi adatok körüli forintárfolyam-mozgás.

Az adat tagadhatatlanul gyenge volt, éves alapon a forgalom 7,6 százalékkal esett júliusban. Habár ez már lassabb zsugorodást jelent, mint a júniusi 8,3 százalék – nem is beszélve a márciusi 13,2 százalékról –, feltétlenül azt jelenti, hogy az állami költségvetésnek gyengén folynak az áfajövedelmei, a Magyar Nemzeti Banknak pedig azt üzeni, hogy árukeresleti oldalról nincs inflációs nyomás, csökkenthetők a kamatok. Mindkét üzenet forint-negatív.

A kiskereskedelmi forgalom zuhanása azonban európai, és még markánsabban közép-európai jelenség, a csökkenés azonban egyre lassul, és van, ahol már meg is állt, ahogy mérséklődik az infláció. Az adatok nyilván hathattak a forintra, ha azonban közelebbről megvizsgáljuk, mikor és mi kezdett el gyengülni a devizapiacokon, rájövünk, hogy a számok legfeljebb részben okozhatták a forint szerdai gyengülését 386 közeléből egészen 390-en is túlra az euró ellenében.

A gyengülés ugyanis már azelőtt megkezdődött, hogy a KSH közölte volna a kiskereskedelmi adatokat. Ha pedig még megnézünk pár devizaárfolyamot, kiderül, hogy ugyanazt a pályát járta be a cseh korona és a zloty is, mint a forint. Ha a nap egészének az árfolyammozgásait figyeljük, azt látjuk, hogy a továbbiakban is tandemben mozgott a három deviza, legfeljebb hol egyik, hol másik sorolt kicsit a másik elé.

A grafikon délutáni szakasza lehet a reveláció: hirtelen hatalmasat gyengült a zloty, ekkor szúrt fel az euró 390 fölé a forint ellenében, és szakadt a cseh korona is. A közös ok: kamataiba csökkentésébe fogott a lengyel jegybank, emiatt a zloty majdnem két százalékot veszített az euró ellenében, miközben a forint és a korona csak mintegy fél százalékot.

A forint mozgása az euró ellenében az elmúlt 5 napban: 380-ról erősebb szintekről 390-nél gyengébbekre.    Forrás: Stooq.com

Ebből az együttes mozgásból kikövetkeztethető, hogy – miközben a forint nyilván a magyar adatokat sem vette jónéven – a régiós devizagyengülés alapmozgatója egész nap a lengyel kamatemelés lehetett, amelyre széles körben számítottak a piacokon, és még a vártnál is nagyobbra sikerült. 

Ha visszalépegetünk a grafikonon augusztus végéig, megint csak azt találjuk, hogy sorban jöttek olyan belföldi hírek, amelyekre rá lehetett akasztani a forint gyengülését, 

alapvetően azonban a nemzetközi kockázatkerülés volt az ok (a lengyel zuhany mellett). 

Az elmúlt öt napban a forint összesen 2,5 százalékot gyengült az euró ellenében, a szerdai piaczárására 389,27 környékére, de szinte csaknem ezzel megegyező volt a zloty vesztesége is, miközben a korona 0,9 százalékot adott le (az év korábbi szakaszában azonban jelentősen alulteljesített).

A zloty pont ugyanúgy gyengült, mint a forint, szerdán a kamatcsökkentés hatására nagyobbat.     Forrás: Stooq.com

Általában is megfigyelhető volt az elmúlt napokban a nemzetközi hangulat elborulása, amely a feltörekvő piaci devizák gyengélkedését okozta, főként a kínai gazdaság lassulása miatti aggodalmak okán. Ehhez a globális áramlathoz képest eltörpül, ami a napokban a hazai hírekből foglalkoztatta a devizapiacokat: a technikai recesszió, az állami költségvetés kihívásai, a gyengélkedő kiskereskedelem, illetve a félelem, hogy a Moody’s leminősíti a magyar államadósságot (amire egyébként nem is került sor).

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.