A kitartóan magas infláció ellenére továbbra is meredeken gyarapszik a hazai befektetési alapok vagyona. Júliusban újabb 4,2 százalékkal hízott a kezelt eszközállomány, ami ezzel már a 15 700 milliárd forintos szintet súrolja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) legfrissebb adatai szerint.
Az összvagyon immár a 16. egymást követő hónapban dönt új csúcsot, az elmúlt egy év alatt pedig bő négyezermilliárd forinttal hízott a szektor.
A legújabb, júliusi rekord ehhez 633 milliárd forinttal járult hozzá, melynek nagyobb részét a méretes, 339 milliárdra rúgó friss megtakarítások adták. Nyár közepén a hozamok is igen kedvezően alakultak, csaknem 200 milliárd forinttal gyarapítva az alapkezelőknél fialtatott befektetéseket. A forint euróval szembeni közel 4 százalékos esése és az egyéb devizapiaci mozgások további 96 milliárd forinttal növelték a megtakarítások forintban kifejezett értékét.
A legtöbb friss pénzt ezúttal is a kötvényalapok szívták fel, összesen 173 milliárd forintot. A kötvényekben gondolkodó befektetőket az árfolyam- és a devizamozgások is támogatták, így a legnagyobb vagyonnal rendelkező kategória mérete 5,7 százalékkal 4446 milliárd forintra ugrott a hónap végére.
A második legméretesebb terméktípusnak számító részvényalapokba 58 milliárd forint tőke érkezett, amit a piaci árfolyam-emelkedés és a devizahatás együttesen további 87 milliárd forinttal toldott meg. Ez a nyári tőzsdei rali mellett nem is meglepő, mivel a magyar részvénypiacot reprezentáló BUX index 5,7 százalékot ralizott, de hasonlóan erős emelkedés volt megfigyelhető a fejlődő piaci tőzsdéken is, a fejlett piacokon pedig 3,3 százalékos volt a fellendülés. Az alapkezelői szegmensben 3,6 százalékos volt a részvénykitettséget adó alapok vagyonának bővülése, amely mostanra átlépte a 4000 milliárdos szintet.
Az ugyancsak tekintélyes, 3300 milliárd forintot meghaladó vagyonnal rendelkező ingatlanalapok is erős hónapot tudhatnak maguk mögött. A nettó befizetések 62 milliárd forinttal, a hozamok és a devizapiaci hatások pedig további közel 40 milliárd forinttal támogatták a befektetőket, együttesen bő 3 százalékos gyarapodást eredményezve.
A hosszabb ideje pangást mutató vegyes alapoknál is élénkülés volt tapasztalható, ez pedig leginkább annak köszönhető, hogy a hónapok óta tartó tőkekivonást követően ezúttal jelentősebb, 22 milliárdos friss tőke érkezett a kategóriába. A hozamokra eddig sem lehetett panaszuk az itteni kitettséggel rendelkezőknek, a júliusi 58 milliárdos árfolyam-emelkedéssel együtt pedig kifejezetten mutatós, kis híján 4 százalékos volt a vagyonbővülés.
Az előzőknél jóval kisebb méretű termékkategóriák közül jól futott a származtatott alapok szekere is, itt 4,7 százalékos gyarapodást regisztrált az MNB. Ehhez az elenyésző friss befektetés mellett a hozamok járultak hozzá leginkább: 32 milliárd forinttal.
A pénzpiaci termékeknél is a 15 milliárd forintra rúgó tranzakciók okoztak számottevő, 4 százalék feletti bővülést. A likvid és alacsony rizikójú eszközök az emelkedő kamatkörnyezet nagy nyertesei, a tavaly ilyenkor még csupán 76 milliárd forintos állományuk mostanra elérte a félezer milliárd forintot. A mára szinte teljesen kiürült, mindössze 16 milliárdos vagyon útját egyengető garantált alapok mérete nem változott júliusban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.