A Stoxx 50 2,77 százalékkal, a DAX 4,87 százalékkal, az S&P 500 4,77 százalékkal került lejjebb a múlt hónapban.
A befektetőkben a legnagyobb bizonytalanságot a fejlett piaci jegybankok felől érkező kommentárok keltették a hónap során.
Ugyanis az amerikai gazdaság továbbra is stabil, így a Fed vélhetően nem fog kamatot vágni még a következő fél évben sem, így beigazolódhat a döntéshozók által kommunikált „higher for longer” szcenárió. A magas kamatok pedig hosszabb ideig lassítják a gazdasági növekedést, és a részvénypiaci árszintekre is negatívan hathatnak. A jövővel kapcsolatban pedig semmit nem mond el az, hogy továbbra is erős a gazdaság, sőt, inkább nagyobb a valószínűsége majd egy későbbi nagyobb recessziónak ennek következtében.
A kötvénypiacokon pedig egy elég tetemes hozamemelkedésnek lehettünk szemtanúi szeptemberben a hosszú kötvények esetén, ami szintén rontja a gazdaságok növekedési kilátásait. Az amerikai kötvények hozamára leginkább az államháztartás felől érkező kínálati dömping volt negatív hatással. A kormányzat jelentős költekezése rövid távon segít ugyan a gazdasági növekedésnek, azonban kérdéses, hogy a feszes munkaerőpiaci adatok mellett le fog-e jönni az infláció a Fed által elvárt szintre. Ha nem, akkor előbb-utóbb visszább kell fogni az államháztartás fiskális stimulusait, aminek következtében visszaeshet a gazdaság növekedése. Így a jelenlegi jó amerikai gazdasági adatokat továbbra is némi szkepticizmussal figyeljük, és azt gondoljuk, hogy a magas államháztartási költekezés miatt az idei második fél évre várt recesszió nem marad el, csupán a jövő év első felére tolódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.