Spekulációk sorát indította el a piacon az ExxonMobil 60 milliárd dolláros palaolaj-üzlete. A texasi Pioneer Natural Resources felvásárlásával az Exxon domináns szereplővé válik a Permi-medencében. Az ügylet nemcsak az iparág általános zöldülése közepette feltűnő, hanem azért is, mert amikor tavaly 90 dollár fölé emelkedett az olaj hordónként ára, kiderült, hogy elmúltak már azok az idők, amikor a palások árjelzésre mozdulva eláraszthatták volna a piacot. Mit keres az Exxon egy olyan piacon, ahol már kifulladt a növekedés?
Hosszú távon csak évi 5 százalékos termelésnövekedést tervez a most felvásárlásra kerülő Pioneer Natural Resources, a nyugat-texasi és új-mexikói Permi-medence legnagyobb olajtermelője, mely a pandémia előtti palás csúcsévekben még minden esztendőben 19–27 százalékkal növelte olajtermelését. Iparági előrejelzések szerint az elsődlegesen elérhető palaolaj készletek hamar kimerülnének, ha a palacégek komolyan növelnék a kitermelést. Ezért falba ütköznek azok az olajtársaságok, amelyek alacsony költséggel és minimális technikai kihívással kitermelhető, kőolajban gazdag mezőket keresnek a területen.
Darren Woods, az Exxon vezérigazgatója azzal indokolta a 60 milliárd dolláros akvizíciót, hogy az üzlet hozzáférést biztosít a Midland-medence legnagyobb elsődlegesen elérhető palaolaj készletéhez.
Nem a következő kettő–öt évre gondolnak, hanem 10–20 évre előre – magyarázta Ryan Duman, a Wood Mackenzie palaolaj-elemzője, hozzátéve: az ExxonMobil nemcsak az elsődlegesen kitermelhető, de a teljes olajkincs tekintetében is domináns helyzetbe kerül az Egyesült Államok legígéretesebb olajmezőin.
A jelenlegi technológiával a Permi-medencében működő nagyobb vállalatok 25 évi kitermelhető készlettel rendelkeznek, míg a kisebbeknek legfeljebb évtizedes jövőjük van az iparágban – mondta Matthew Bernstein, a Rystad vezető palaolaj-elemzője.
A kimerülő elsődleges készletek konszolidációs hullámot indíthatnak, mert a másodlagos készletek kitermelése technológiai váltást igényel, ami elképzelhetetlen szakmai befektetők nélkül. Az ExxonMobil akvizíciója a megafúziók korának látványos nyitánya lehet a palaolaj-ágazatban.
A piac már arra spekulál, hogy hamarosan a másik amerikai cég, a rivális Chevron is léphet. És ha a profitban úszó olajcégek elárasztják tőkével a Permi-medencét, akkor újra felívelhet a termelés. Ami nemcsak a 100 dolláros olajár fenyegetése miatt érdekes, hanem azért is, mert az ágazat zöldülését és a nyugati olajcégek visszavonulását kihasználva, a szaúdi Aramco megduplázta kitermelési beruházásait, s csöndben növeli piaci részesedését. Arra hivatkozva, hogy ez a fenntarthatóságot szolgálja. Mert egy ordóra vetítve a legalacsonyabb üvegházhatásúgáz-kibocsátó a nagy olajtermelők között. Más kérdés, hogy az egy hordó olajhoz kapcsolódó kibocsátásnak csupán a 15 százaléka kötődik a kitermeléshez, míg 85 százalék az elégetéskor képződik.
Mindenesetre, érdekes fejlemény az amerikaiak és a szaúdiak kibontakozó versenyfutása az olajpiacon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.