Az elmúlt napok erősödését követően csütörtökön számottevő gyengülésbe kezdett a forint, alig egy nappal azt követően, hogy a jegybank a piacokat is némileg meglepve, 75 bázispontos kamatvágást hajtott végre.
Az euróval szemben kora délutánig 0,8 százalékot gyengült a hazai fizetőeszköz, a keresztárfolyam a reggeli 383-as szintről bő három egységgel, a 386,2-es szintig szaladt fel. A dollárhoz képest ennél is nagyobb mértékben, egy százalékot veszített értékéből a forint. Az amerikai pénzt 365,3 forintért váltottál délután fél egykor.
A magyar pénz a régiós devizákhoz képest is szembetűnően alulteljesít, a cseh korona 0,5 százalékkal, a lengyel zloty 0,3 százalékkal drágult vele szemben.
Az Equilor elemzőinek jegyzete szerint az MNB keddi, vártnál nagyobb kamatvágása miatt kezdett gyengülni a forint, amely az euróval szemben mostanra letörte a 385,2-es szintnél húzódó 50 napos mozgóátlagot is.
Másképp látják az Ersténél, szerintük az elmúlt napok erősödése alapvetően az uniós pénzek kiszabadítása körüli örömnek volt köszönhető, és
a várakozásoknál 25 bázisponttal nagyobb tegnapi kamatvágás sem kedvezett a forint árfolyamának,
de ez inkább csak megerősítette a folyamatot, melynek során az EUR/HUF kereszt lejött a 200 napos mozgóátlagig, és onnan fordult – még a tegnapi kamatdöntés előtt.
Az osztrák bankház az uniós pénzek kiszabadításával kapcsolatban az elkövetkező hetekben vár híreket, az eddigi nyilatkozatok pedig pozitívak. A mostani forintmozgás így inkább csak korrekció lehet, ami a 20 és a 30 napos mozgóátlagokig, azaz 386 forint környékéig tarthat. Onnan jöhet egy újabb erősödési hullám, ami akár a 200 napos mozgóátlag áttörését is hozhatja.
Abban az Erste szerint kevésbé valószínű esetben, ha az uniós pénzekről negatív hírek érkeznének, akkor viszont maradhat az új irány, és magasabb szinten, a 20-30 napos mozgóátlagok fölött stabilizálódhat a keresztárfolyam.
A pesti tőzsde a forinttal ellentétben remekelt a szerdai kereskedés első felében. A BUX 1,3 százalékkal, 56 757 pontig került feljebb 12:40-ig, a hazai indexet elsősorban az OTP húzza. A bankpapír 2,5 százalékkal 13 575 forintra drágult, ebben a szerda esetére meghirdetett kormányinfónak is szerepe lehet, amit a csok plusszal kapcsolatban érkezhet kormányzati bejelentés, ami újabb lendületet adhat a hazai hitelezésnek is.
A Richter papírjai 1,2 százalékkal 8760 forintra drágultak, a Mol kurzusa 0,6 százalékkal 2884 forintig kapaszkodott fel. A Magyar Telekom ellenben 0,7 százalékkal 562 forintig csúszott vissza.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.