A Barclays Plc szerint a globális kötvénypiac további esésre van ítélve, hacsak a részvények tartós visszaesése nem éleszti fel a fix kamatozású eszközök vonzerejét.
Nincs olyan mágikus hozamszint, amelynek elérése automatikusan elegendő vevőt vonzana ahhoz, hogy tartós kötvényralit indítson el. Rövid távon egyetlen olyan forgatókönyvet tudunk elképzelni, ahol a kötvényárfolyamok jelentősen emelkedhetnek, ha a kockázatosabb eszközök (például a részvények) árfolyama meredeken esik a következő hetekben
– idéz a Bloomberg a bankház elemzőinek jegyzetéből.
Az állampapírok árfolyama az elmúlt hónapokban sokkolta a globális kötvénypiacot, mivel a befektetők arra számítanak, hogy a hitelfelvételi költségek hosszabb ideig magasabbak maradnak. Bár az eladási hullám szerdán mérséklődött, a kereskedők a volatilitás újraéledésére számítanak – főleg akkor, ha pénteken a vártnál jobb foglalkoztatottsági adatokat publikálnak az Egyesült Államokban.
A Barclays elemzői szerint nem valószínű, hogy az amerikai jegybank enyhítene mennyiségi szigorítási programján, vagyis lassítaná az általa felhalmozott állampapír-állomány piacra dobásának tempóját. Ez jócskán megnöveli a kötvénykínálatot, lefelé nyomja az árakat (felhajtja a hozamokat). Az amerikai költségvetés növekvő kötvénykibocsátásai szintén felfelé tolják a futamidő-prémiumot.
A kereslet viszont várhatóan továbbra is gyenge marad, a külföldi központi bankok vásárlásai – nettó értelemben – lassulnak. Jó példa erre a japán befektetők viselkedése. A külföldi invesztorok közül az ő kezükben van a legnagyobb amerikai kötvényállomány, ám a következő időszakban várhatóan a belföldi adósságpapírokat fogják előnyben részesíteni.
Arra számítanak, hogy a Bank of Japan még az idén felhagy az ultralaza monetáris politikával,
ami a japán állampapírok hozamának emelkedését idézi majd elő.
Mindez a Barclays szerint azt jelenti, hogy a kötvénypiac sorsa a részvénypiacokon múlik. Az S&P 500 index elmúlt három hónapos, mintegy 5 százalékos esése messze elmarad attól, ami ahhoz szükséges, hogy a kötvénypiacon fellendülést váltson ki.
A kötvényeladás mértéke olyan elképesztő volt, hogy a részvények értékelési szempontból vitathatatlanul drágábbak, mint egy hónappal ezelőtt
– írták az elemzők.
Az emelkedő kamatszintek és az erősödő dollár a részvénypiacok emelkedése ellen dolgozik. Az RBC Wealth Management elemzése szerint az időben visszatekintve, ha a 10 éves amerikai kötvények hozama 4,5-5 százalék fölé emelkedik, az már erős ellenszelet jelent a részvénypiacok számára – túl nagy a kockázatmentes hozam csábítása ahhoz, hogy ne szálljanak ki a hagyományosan kockázatosabbnak tartott részvényekből a befektetők.
A 4,5 százalékon már rég túl vagyunk, a szerdai kereskedelemben a hozam ugyan csökkent valamelyest, 4,9 százalékról 4,75 körüli szintre, de
a nagy kérdés a lélektani határnak számító 5 százalék elérése.
A kérdésben megosztottak az elemzők, a kötvényesek inkább hajlanak arra, hogy heteken belül meglesz ez a szint, amire utoljára a múlt században volt példa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.