Erősen kezdték az őszt a hazai alapkezelők, a szektor összvagyona szeptemberben 3,6 százalékkal 12 734 milliárd forintra gyarapodott a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (BAMOSZ) friss adatai szerint.
A remek széria immár 15 hónapja tart, ennyi ideje hódít meg újabb csúcsot a portfóliómenedzsereknél fialtatott befektetések értéke. A múlt havi rekordhoz és 438 milliárdos bővüléshez a megtakarítók friss vásárlásai 268 milliárd forinttal járultak hozzá, a hozamok pedig – a piaci árfolyammozgások és a befektetési szakemberek tevékenysége révén – további 170 milliárd forinttal gyarapították az összvagyont.
Utóbbi azért is megsüvegelendő teljesítmény, mert a fejlett és a fejlődő piaci tőzsdéken egyaránt gyengülést láthattunk, és a pesti börze erejéből is csupán a stagnálásra futotta, a forint pedig kifejezetten gyengén szerepelt, és mind az euróhoz, mind a dollárhoz képest jelentősen – előbbivel szemben három, utóbbihoz mérten 5,6 százalékkal – gyengült.
Az értékesítésben ezúttal is a kötvényalapok jártak az élen, ide 173 milliárd forintot kötöttek le a megtakarítók, zömét rövid futamidejű kötvényportfóliókba. A hozamokkal együtt 5,3 százalékkal nőtt a legnagyobb, több mint 4450 milliárd forinttal rendelkező termékkategória.
A második legtöbb vagyont kezelő ingatlanalapokat 26 milliárd forint értékben vásároltak a befektetők, a hozamok pedig közel ugyanennyit hoztak a konyhára, a hónap végére így 2,5 százalékkal 2000 milliárd forintra kerekedett a terméktípus összvagyona.
A vegyes alapok 20 milliárd forintos nettó értékesítéssel zárták az időszakot, a bővülést a hozamok további, bő 10 milliárd forinttal támogatták, együttvéve 2 százalékos pluszt hozva a kategória számára.
Az ugyancsak ezermilliárd forintot meghaladó eszközértékű zártkörű, illetve abszolút hozamú alapok vagyona is jelentősen megugrott, előbbieknél ez tisztán a hozamoknak, utóbbinál pedig a tetemes – 31 milliárdos – tőkebeáramlásnak volt köszönhető.
A részvényalapok teljesítményét itthon is nagyban meghatározták a tőzsdéken szeptemberben tapasztalt árfolyamesések, ami meglehetősen gyér, alig ötmilliárd forintos tőkebeáramlással párosult, így szűk 1 százalékkal emelkedett az ilyen eszközökben tartott összvagyon.
A piaci hangulatra jellemző, hogy az alacsony rizikójú és likvid eszközként számon tartott pénzpiaci alapokba hasonló összeget fektettek be, mint a jóval nagyobb méretű részvényalapokba. A hozamokkal együtt pedig bő 2 százalékos gyarapodásnak örülhettek az alapok tulajdonosai.
A tőkevédett terméktípus 4 százalék feletti növekedést regisztrált, amit fele-fele részben a felhalmozódó hozamoknak és a friss, 12 milliárdos befektetéseknek volt köszönhető.
A két legkisebb kategória közül az árupiaci alapokat a beérkező friss pénzek segítették 2 százalékos vagyonbővüléshez, a mindössze néhány tízmilliárd forinttal rendelkező származtatott alapokat viszont a kiáramló ügyfélpénz zsugorította 3 százalékkal.
A befektetési alapok népszerűsége rendkívül megnőtt idén, kilenc hónap alatt ugyanis már 2428 milliárd forint friss megtakarítást fektettek a hazai befektetési alapokba, kétszer annyit, mint tavaly egész évben, és bő háromszorosát a 2021-ben lekötött mennyiségnek. Mindezt annak ellenére, hogy az állam az év második felétől érvényben lévő új szabályozással is az állampapírok felé igyekszik terelni a megtakarításokat. Igaz, az alapkezelőknél idén lekötött befektetések túlnyomó része – közel 1500 milliárd forint – a kötvényalapokban talált helyet magának.
A jelentős tőkebeáramlás mellett a piacok és az alapkezelők is kitesznek magukért, a hozamok kilenc hónap alatt 1015 milliárd forintot hoztak a konyhára. Az év eleje óta így 37 százalékkal bővült a BAMOSZ-tagok által kezelt vagyon.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.