A világ legnagyobb kötvénypiacai újabb hullámvölgybe kerültek, ahogy egyre világosabbá válik, hogy a nagy jegybankok a vártnál hosszabb ideig tartják magasan irányadó kamataikat.
A globális pénzügyi rendszer központjának számító amerikai államkötvény piacon a 10 éves kötvényhozamok 16 éves csúcsra szöktek. Németországban a hozamok a 2011-es euróövezeti adósságválság óta a legmagasabb szintre emelkedtek. Még Japánban is, ahol a hivatalos kamatlábak még mindig 0% alatt vannak, a kötvényhozamok a 2013 óta nem látott szintre emelkedtek.
Mivel a kormányzatok hitelfelvételi költségei – az államkötvények hozama – a jelzálogkamatoktól kezdve a vállalati hitelkamatokig szinte mindent befolyásolnak a tőkepiacokon, bőven van ok az aggodalomra.
A piacok egyre inkább számolnak azzal, hogy a kamatlábak magasan maradnak. Mivel az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított infláció emelkedett, az amerikai gazdaság pedig ellenállóbb a vártnál a Fed kamatemelési ciklusával szemben, a jegybankok kénytelenek magasan tartani irányadó rátáikat. A piacok most azt árazzák, hogy a Fed a jelenlegi 5,25-5,50 százalékról csak 4,7 százalékra csökkenti a kamatokat, szemben az augusztus végén várt 4,3 százalékkal.
Ez tovább növeli a költségvetési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmakat, miután a Fitch augusztusban leminősítette az Egyesült Államok besorolását a magas hiányra hivatkozva. A nagymértékben eladósodott Olaszország például a múlt héten megemelte hiánycélját. A magasabb költségvetési hiányt finanszírozni kell, így megemelkednek a kötvénykibocsátások. Ráadásul a jegybankok is igyekeznek megszabadulni a náluk felhalmozódott kötvényállománytól, így a kínálati oldal hirtelen jelentősen felduzzadt. Ennek az a következménye, hogy az új kibocsátásoknál a vevők több kompenzációt, futamidő-prémiumot követelnek. Mindennek tetejébe sok befektető korábbi kamatcsökkentésre számított, vagyis a kötvényhozamok esésére játszott. Ők különösen érzékenyek az ellenkező irányú mozgásokra.
Az amerikai makrogazdasági adatok továbbra is azt mutatják, hogy a gazdaság ellenáll a Fed monetáris szigorának. Hétfőn kedvező hírek láttak napvilágot a feldolgozóipari hangulatáról, ami felhajtott a kötvényhozamokat. Elemzők szerint a 10 éves amerikai kötvény már csak egy ugrásra van az 5 százalékos lélektani határnak számító hozamszinttől, jelenleg 4,7 százalék körüli a hozama.
Simán benne van a pakliban egy 5,5 százalékos hozamszint is.
A Deutsche Bank adatai szerint a 10 éves amerikai kincstárjegyek hozama 2007 óta először emelkedett a 230 éves átlaghozam közelébe. (Ha egy kötvény árfolyama csökken, akkora hozama emelkedik.) A német 10 éves hozam 2,9 százalékos szintje hamarosan elérheti a 3 százalékot, ez egy újabb mérföldkő, figyelembe véve, hogy 2022 elején a hozamok még negatívak voltak. A 10 éves papír hozama 2007 óta először célozza az 5 százalékot, kereskedők szerint simán benne van a pakliban az 5,5 százalék is. Az idén globálisan a kötvények árfolyama 3,5 százalékkal csökkent. Az ICE-Bofa MOVE index, amely az állampapírok árfolyamának volatilitását méri május óta a legmagasabb szinten áll.
A kötvényhozamok meghatározzák a kormányok finanszírozási költségeit, így minél tovább maradnak magasan, annál inkább beépülnek az országok által fizetett kamatköltségekbe. Ez viszont rossz hír, mert a kormányzati finanszírozási szükségletek továbbra is magasak. Európában a lassuló gazdaságok jelentősen korlátozzák majd, hogy a kormányok költségvetési támogatásainak lehetőségeit - kénytelenek lesznek meghúzni a nadrágszíjat. Ugyanakkor
a magasabb hozamszintek jól jönnek a jegybankároknak, a piac emeli a hitelfelvételi költségeket, így a központi bankok munkájának egy részét elvégzi.
A Goldman Sachs által összeállított index szerint az USA-ban a pénzügyi kondíciók egy éve a legszigorúbbak – dolgozik a kötvénypiac.
A hatások széles körűek. A hozamok emelkedése megalapozta a globális államkötvénypiac immár harmadik egymást követő évi veszteségét. A fordulatra játszó befektetők alaposan pórul jártak. A hozamemelkedés egy másik hatása, hogy
elszívja a tőkét a részvénypiacokról, hiszen emelkedik a kockázatmentesen elérhető hozam.
Az S&P 500 index a júliusban elért több mint egyéves csúcshoz képest 7,5 százalékkal csökkent. A részvénypiacokon a figyelem ismét a bankok felé fordulhat, hiszen ezek általában nagy államkötvény portfóliókkal rendelkeznek. Jelen esetben ez tetemes nem realilzált veszteséget jelent – a márciusban robbant bankválság óta a befektetők különösen érzékenyek az ilyesféle tényezőkre. A magasabb amerikai hozamok egyre erősebb dollárt is jelentenek – lévén a tőke a magasabb, kockázatmentes hozamot kínáló papírokba áramlik –, ami nyomást gyakorol más devizákra, különösen a japán jenre.
A 10 éves papír hozama 2007 óta először célozza az 5 százalékot, kereskedők szerint simán benne van a pakliban az 5,5 százalék is. Az idén globálisan a kötvények árfolyama 3,5 százalékkal csökkent. Az ICE-Bofa MOVE index, amely az állampapírok árfolyamának volatilitását méri május óta a legmagasabb szinten áll.
A válasz határozott igen. A globális hozamemelkedés fokozta a feltörekvő piacokra, különösen a magasabb hozamú, kockázatosabb gazdaságokra nehezedő nyomást. A JPMorgan szerint a biztonságos amerikai állampapírokhoz képest több mint 800 bázispont fölé emelkedett az a felár, amelyet a rossz minősítésű kormányok fizetnek devizaadósságuk után – ez több mint 70 bázispont emelkedést jelent az augusztusi mélyponthoz képest.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.