Sikeresen kiradírozta minden idei veszteségét a befektetési palettáról az amerikai kötvénypiac, így a világ legnagyobb adósságparkettjének befektetői számára innen már csak felfelé vezet az út – állítják az elemzők. A 2024-es év minden bizonnyal az amerikai államkötvénypiac felfutásáról szólhat.
Abban, hogy az amerikai adósságpiac indexe sikeresen visszatért év eleji szintjére, a kedvezően lassuló inflációs adatok és a munkaerőpiaci környezet alakulása egyaránt fontos szerepet vállaltak. A kötvényparkett és a kincstár számára pedig ezek valósággal a fényt jelentették az alagút végén: a 10 éves államkötvények után fizetendő hozamok ugyanis október közepén évtizedes rekordra, 5 százalékos magasságig szaladtak fel, hatalmas terhet róva ezzel a 33,8 ezermilliárd dolláros adóssággal sújtott kormányzati kofferekre.
Az államkötvények árfolyamát követő index kurzusa (amely ellentétesen mozog a hozamok alakulásával) élesen ellentétes képet mutatott az elmúlt hetekben, mint az év első tíz hónapjában.
Az elemzők szerint pedig az elmúlt hetek indexmozgása ragadhat majd át a jövő esztendőre: a szakértők ugyanis úgy vélik, az alacsonyabb és egyre lejjebb kúszó hozamelvárások uralhatják majd a piacot, mivel a kincstár hatalmas mennyiségű adósságot dob majd piacra, hogy fedezni tudja egyre csak növekvő fiskális kiadásait.
Államadósságok: alapvető kormányzati kiadások kerülhetnek veszélybe a több ezermilliárd dolláros állami kamatkötelezettségek miattA globális államadósság törlesztésére az idén közel 2000 milliárd dollárt kell majd hogy kiadjanak a kormányzatok, egyes országokban már a cserekereskedelem is visszatérhet, annyira nem jut másra pénz a nemzeti kofferekből. Az olcsó pénz korának vége, nemcsak a lakosság pénztárcáit sápolja meg, de az államadósságokra is lesújtó hatást gyakorol. |
A folyamatot táplálhatja azonban az infláció egyre dinamikusabb lassulása, a fokozatosan, de biztosan hűlő munkaerőpiac és a Fed azon kilátásai, miszerint nem lesz már szükség további kamatemelésekre a pénzromlási célok elérése érdekében, sőt, az első monetáris lazítási lépésre a jelenlegi piaci várakozások szerint akár már május elején sor is kerülhet.
Nem hiszem, hogy a Fed hirtelen lazítani kezdene, de a monetáris politika iránya egyértelműen a kamatok megvágása felé mutat majd. A jövő esztendő a kötvények éve lesz, miközben a hozamgörbe is visszaállhat majd a normál kerékvágásba a felfokozott kötvénykibocsátások nyomán
– fejtette ki Ashish Shah, a Goldman Sachs befektetési igazgatója.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.