Közel 64 milliárd dollárnyi kötelezettségének jókora részét nem képes rendezni, emiatt fizetésképtelenné vált a Zhongzhi Enterprise Group, az egyik legnagyobb kínai vagyonkezelő – áll a vállalat által a befektetők felé nemrég kiküldött levélben, amit a Reuters szemlézett. A Zhongzhi eszközállománya ezzel szemben alig éri el a 28 milliárd dollárt.
A Zhongzhi fizetésképtelensége különösen fájdalmasan érinti a kínai pénzügyi szektort: a vállalat ugyanis hatalmas ingatlanpiaci kitettséggel rendelkezik, bedőlése pedig adott esetben akár dominóhatást is elindíthat a megtépázott távol-keleti gazdaságban.
A vagyonkezelő problémáira már a nyáron fény derült, csupán a gondok kiterjedésének mértéke nem volt nyilvánvaló a szakértők számára: a Zhongzhi egyik leányvállalata július közepén ugyanis késedelmesen tudott csak kifizetni több tartozást, felhívva ezzel magára mind a felügyelet, mind a versenytársak figyelmét. A Reutersnek csak Hszu néven nyilatkozó, a vállalatnál dolgozó forrás így fogalmazott:
A Zhongzhi könyveiben mutatkozó hézag hatalmas., az egész cégnél már egy ideje teljes fejetlenség uralkodik.
A vagyonkezelő, melynek több bányavállalatban is vannak érdekeltségei, főként ingatlanbefektetésekbe forgatja a befektetők pénzét, így eszközállományának nagy része hosszú távú, nehezen értékesíthető eszközökben van lekötve.
A vállalat kötelezettségei, melyekkel kapcsolatosan most fizetésképtelenséget jelentett, viszont főként rövid távúak: az egyébként is illikvid ingatlanok értékesítése pedig a kínai piac jelenlegi állapotában gyakorlatilag lehetetlennek tűnik a Zhongzhi számára.
A teljes magyar államadóssággal felérő összeggel segítené ki Kína az ingatlanszektortA kínai fejlesztők adóssággondjai befejezetlen házakat és kifizetetlen beszállítókat eredményeztek, ami megingatta a fogyasztói bizalmat a világ második legnagyobb gazdaságában. A szektor válságát Peking sem hagyhatja figyelmen kívül. |
A csoport súlyosan fizetésképtelen, és súlyos, folyamatos működési kockázatokkal szenbesül. Az adósságtörlesztésre rövid távon rendelkezésre álló források jóval alacsonyabbak, mint a csoport teljes adósságállománya
– foglalta össze a helyzetet a cég közleménye.
Christopher Beddor, a Gavekal Dragonomics kutatója kiemelte: a felügyelet szinte biztosan agresszívan közbelép majd, ha a Zhongzhi gondjai elkezdenek átgyűrűzni a tágabb piacokra. Azt ugyanakkor hangsúlyozta: annak az esélye minimális, hogy a befektetők minden befektetett tőkéjüket visszakapják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.