Nincs más választásuk az amerikai bankoknak, mint szabadulni a kockázattól. Erre sarkallják a Wall Street nagymenőit a szigorúbb szabályozások és az emelkedő kamatlábak. A JPMorgan Chase, a Morgan Stanley és a U.S. Bank is összetett adósságinstrumentumokat ad el magánalap-kezelőknek, hogy így csökkentse a hiteleire nehezedő szabályozói tőkeelőírásokat – értesült a Wall Street Journal.
Az úgynevezett szintetikus kockázatátruházások nagyon költségesek a bankok számára, de még mindig kevésbé költségesek, mint a mögöttes eszközökre vonatkozó teljes tőkekövetelmény vállalása. Míg a befektetők azért érdeklődnek a csomagok iránt, mert 15 százalékos vagy még annál is nagyobb hozamot érhetnek el a tranzakciókat ismerők szerint.
A szabályozók évek óta emelik a tőkekövetelményeket, s a márciusi bankpánik után még szigorúbbak lettek az előírások. Ráadásul a mostani magas kamatlábak erodálják a bankok befektetési portfólióinak értékét, így ez is felfelé tolja a tőkekövetelményeket.
Egyszerűen el kell fogadnunk, mert ők a bírók, az esküdtszékek és a hóhérok – fogalmazott Jamie Dimon, a JPMorgan veterán vezérigazgatója, amikor egy szeptemberi befektetői konferencián az új tőkeszabályozásról kérdezték.
A kockázatok átruházása hasonlóan működik, mint egy biztosítási kötvény, ahol a bankok díjak helyett kamatot fizetnek. A denveri székhelyű Arrow Mark Partners becslései szerint a bankok idén globálisan 200 milliárd dollárnyi hitelhez kapcsolódó kockázatot ruháznak át, szemben a tavalyi 160 milliárd dollárral.
Magánhitelalap-kezelők a vevők, köztük az Ares Management és a Magnetar Capital, de már a Blackstone és a D.E. Shaw is létrehozta a kockázatátruházási ügyletekre szánt alapjait.
Mély változást hoznak ezek az ügyletek a Wall Streeten, ahol a kockázatos hiteleket felvásárló fedezeti alapok, magántőke-társaságok és más alternatív befektetési cégek egyre fontosabb szerepet játszanak a pénzügyi életben. A magánhitel-befektetési menedzserek keményen rivalizálnak bankár versenytársaikkal, s már kerülgetik a bankok jelzáloghitel- és fogyasztási hitel-portfólióit is.
A bankok körülbelül 20 évvel ezelőtt kezdték el használni a szintetikus kockázatátruházásokat, de a 2008–2009-es pénzügyi válság után ritka madárnak számítottak a rossz emlékű derivatívák, melyek mindenkit a jelzálogpiaci-válságra és a Lehman Brothers csődjére emlékeztettek. Az európai és kanadai szabályozók korábban is engedékenyebbek voltak, míg az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed idén enyhült meg a szintetikus kockázatátruházás irányába, s eseti alapon engedélyt ad rá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.