Kína gazdasága az év végén is a gyengeség jeleit mutatja, egyre nagyobb nyomás nehezedik a pekingi vezetésre, hogy 2024-ben merész lépésekkel pörgesse fel a növekedést. A Nemzetközi Valutaalap arra számít, hogy Kínában a gazdasági növekedés jövőre 4,6 százalékra lassul, szemben az 5,4 százalékos prognózissal. Idén a kínai gazdaság várhatóan 5 százalékkal bővül.
A felmérések szerint decemberben az ipari termelés visszaesett a hazai és külföldi rendelésállomány szűkössége miatt, miközben a szolgáltató szektor is nehézségekkel küszködött, elsősorban a fogyasztók szűkmarkúsága miatt. Bár a kormányzat infrastrukturális fejlesztései felrázták az építőipart, de a világ második legnagyobb gazdasága így is borzasztó évet zár, kiábrándító kiskereskedelmi forgalommal és a magánszektor beruházásainak hanyatlásával.
A pekingi legfelsőbb vezetők már beharangozták az új fiskális ösztönzőket és a központi bank gazdaságot támogató politikáját. Ennek jegyében a nagy kínai bankok az elmúlt napokban bejelentették a betéti kamatok tervezett csökkentését, ami megnyitja az utat a háztartások és a vállalkozások hitelkamatainak esetleges csökkentése előtt. Ám a hivatalos kommunikáció csak óvatos ösztönzést ígér.
Mi következik? Újabb zűrzavaros év, amikor a növekedés nem fog összeomlani, de nem is tud felgyorsulni
– jósolta Rory Green, a GlobalData.TSLombard ázsiai gazdasági részlegének vezetője a kínai gazdaság előtt álló évről szóló jelentésében.
Jellemző a hangulatra, hogy a fontos előretekintő gazdasági barométernek tekintett feldolgozóipari beszerzési menedzser index (BMI) decemberben immár a harmadik egymást követő hónapban adott recessziós szignált. Hasonlóak a várakozások a kínai szolgáltatási szektorban, a fogyasztók ugyanis féltik a munkahelyüket és aggasztja őket az ingatlanpiaci csődhelyzet, ezért óvatosan költenek.
Egyedül az építőiparban jelez konjunktúrát a BMI, ebben a szektorban hatott a kormányzati ösztönzés. Meg persze, hogy
Peking mindig az infrastruktúrát fejleszti, ha kátyúba zökken a gazdaság.
Kína nehéz évének egyik markáns jele volt a fiatalok munkanélküliségének magas aránya, amely júniusban meghaladta a 21 százalékot. Azóta semmi biztosat sem lehet tudni, mert a statisztikai hivatal leállította az adatok közzétételét.
Egy másik jel a defláció. Mind a fogyasztói, mind a termelői árak alacsonyabbak voltak novemberben, mint egy évvel korábban. A kínai árnövekedés gyengesége éles ellentétben áll a világ többi részén egészen a közelmúltig tapasztalt fájdalmas inflációval.
Sok közgazdász szerint a kormánynak határozottabban a lakáspiacra kellene összpontosítania gazdaságösztönző erőfeszítéseit, mert az ingatlanpiaci stabilitás a fogyasztói bizalom kulcsa. A lehetőségek között szerepel
A rövid távú nehézségek mellett Kína gazdaságának hosszú távú kihívásokkal kell szembenéznie, beleértve az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi háborút, valamint a lakosság elöregedését.
Régi nóta, hogy a növekedést inkább a fogyasztás és a fejlett gyártás vezérelje, és ne az ingatlanokba és infrastruktúrába történő jelentős beruházások. Ezen a területen az egyetlen sikermutató az elektromos járművek exportjának idei felfutása.
Kínának nagyon kell a kazah urán, viszi isAz év első tíz hónapja rekorduránexport-adatokat hozott Kazahsztánnak, amely éves szinten 2015 óta nem látott számokat vár. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.