Már december elején, amikor a Mol bevásárolta magát a Waberer’sbe, megkezdődött a spekuláció, hogy vajon mi lesz az akkor értékesített 15 százalékon felüli 13,5 százaléknyi Waberer’s-részesedéssel, amit szintén értékesíteni tervezett az Indotek. Akkor hosszabb eladási folymatra tippeltek az elemzők, s újabb kisebbségi tulajdonosok feltűnésére, lényegében kizárva, hogy az Indotek a piacra öntené a pakettet. A Waberer’s kedden bejelentett MRP-programja (munkavállalói résztulajdonosi program) újabb spekulációs hullámot indíthat.
Az Erste elemzői úgy fogalmaznak, hogy nem lennének meglepve, ha a Waberer’s nem a piacon vásárolná meg az MRP-programban előirányzott nagyjából 1,7 százaléknyi részvényt, hanem közvetlenül az Indotektől vennék meg a pakettet. Mint az Erste szakértői írták:
Korábban az Indotek mint 28 százalékos tulajdonos jelentette be, hogy 15 százaléknyi tulajdonrészt ad el a Molnak, míg a fennmaradó részt szolgáltatón keresztül értékesíti. A mostani bejelentés alapján az MRP mintegy 1,7 százaléknyi részvényt vásárolhat, s nem lennénk meglepve, ha ez nem a piacon történne, hanem az Indotektől vásárolnák meg.
Amint az a BÉT honlapjára kitett vállalati közleményből kitűnik, a kulcsfontosságú munkatársak (40 fő) számára indítják a programot, akik a pénzügyi célok (stratégiai tervben szereplő EBIT cél) teljesülése esetén legkorábban 2026-ban lesznek jogosultak a részvényekre. A társaság 1,113 milliárd forintot utal át az MRP szervezetnek a javadalmazási politika megvalósítására.
Érdekes fordulat a közleményben, hogy a társaság a célokkal összhangban és tőzsdepiaci példákat alapul véve vizsgálja egy további, részvényjuttatással megvalósuló felső vezetői MRP-javadalmazás lehetőségét. Ennek részletes kidolgozása jelenleg is folyamatban van.
A további részvényjavadalmazás terve azt sejteti, hogy a Waberer’s minél nagyobb részt próbál megszerezni az Indotek maradék pakettjéből.
A Concorde elemzője szerint, a Waberer’s szempontjából fundamentálisan egyébként semmilyen jelentősége sincs annak, hogy a Mol néhány hete megjelent a kisebbségi tulajdonosok között. Ez tehát nem változtatott a korábban publikált 4800 forintos céláron, ami a mostani 3500 forint körüli árazás mellett is jelentős felértékelődési potenciált sejtet. A Mol nagyon olcsón jutott hozzá értékes eszközökhöz, miközben egy ilyen kisméretű akvizíció az osztalékkilátásait nem módosítja. Ellenben a Waberer’s kisebbségi tulajdonosainak jó hír, hogy olyan tulajdonostárs jelent meg, amellyel a távolabbi stratégiáról is lehet egyeztetni.
A Concorde brutális céláremelése 2700 forintos árfolyam alatt érte a Waberer’s-részvényt, s kezdetben a piac hitte is, nem is a kedvező kilátásokat. Pedig a menedzsment már augusztusban 33 millió euróról 37–40 millió euróra emelte az idei EBIT-prognózist. Mindenesetre az elmúlt 3 hónapban nagyot ralizott a Waberer’s, s 5 éve nem látott csúcsokra kapaszkodott az árfolyam.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.