Tavaly március, azaz az amerikai bankpánik kirobbanása óta nem volt olyan jó napja a dollárnak, mint tegnap: a zöldhasú indexe kedden 0,7 százalékot erősödött, megdöntve ezzel közel 10 havi, napon belül elkönyvelt árfolyamugrási rekordját.
A dollár látványos ugrása mögött az elemzők szerint elsősorban az állhat, hogy a befektetők az új év beköszöntével elkezdhették újragondolni a Fed idei kamatpályájával kapcsolatos várakozásaikat: a piacok ugyanis korábban, sokak szerint túlzottan optimistán, szinte biztosra vették, hogy az amerikai jegybank akár már márciusban megkezdheti monetáris lazítási kampányát, annak ellenére, hogy Powellék a legutóbbi döntést megelőzően még a további szigorítást sem tekintették kizártnak.
A befektetői várakozások eltolódása abban is meglátszik, hogy a kamatpályával kapcsolatos határidős jegyzések egy héttel ezelőtt még csak 10 százalékos esélyt adtak a márciusi kamattartásra, a mai állapot azonban már 25 százalékra teszi ennek valószínűségét, támaszt nyújtva ezzel az amerikai deviza számára. A zöldhasú idei jó rajtja azonban korántsem volt papírformaszerű: egyes elemzők ugyanis több mint 10 százalékos dollárértékvesztést jeleznek előre idén év végére az euróval szemben, ami messze felülmúlná a deviza tavaly elkönyvelt, 2,7 százalékos éves mélyrepülését is.
Küszöbön az eurórali – tíz százalékot erősödhet jövőre a közös deviza a dollárral szembenA közös európai deviza még a térség gazdasági nehézségei ellenére is felülteljesítő lehet a dollárral szemben. Az euró várható ralija mögött több indok is meghúzódik. |
A dollár váratlan fellángolásán a piacok látványosan megütköztek, a három vezető részvényindex közül kettő mínuszban zárt tegnap, a Nasdaq pedig kifejezetten jelentős, 1,6 százalékos veszteséget könyvelt el a nap végére.
A dollár várható rövid távú mozgását egyelőre homály fedi: a Fed jegybankárai ugyan hamarosan közzéteszik majd az idei kamatpálya-várakozásaikat tartalmazó dot plot ábráikat, de a piacok reakciója erre az adatközlésre kifejezetten kérdéses lehet. A befektetők ugyanis az elmúlt bő fél év során egyre kevésbé vették már komolyan a Fed kommunikációját, és végül nekik lett igazuk: míg a jegybankárok gyakorlatilag december közepéig folyamatosan lebegtették a további monetáris szigorítási forgatókönyveket is, a piacok már hónapok óta a korai és egyre korábbra húzódó kamatvágási ciklust várták megkezdődni, elvéve ezzel az élét Powell rendre héjahangvételű felszólalásainak, jóval mielőtt a Fed feje valóban háttérbe szorította volna a szigorral kapcsolatos várakozásokat.
Az idei első dot plot közzétételt megelőzően a piacok az év végére a 3,75–4 százalékos sávba várják az irányadó kamatrátát Amerikában, éles ellentétben a Fed jegybankárainak kifejezetten erős szórást mutató ábrájával, amely 4,25–5,5 százalék közti évzáró kamatszintet valószínűsít.
A határidős ügyletek árazásából az olvasható le, hogy a piacok a március 20-i Fed-üléstől kezdve minden találkozótól 25 bázispontos kamatvágást várnak egészen szeptemberig bezárólag, igaz, kisebb bizonyossággal, mint tették azt akár csak egy héttel ezelőtt is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.