Az elmúlt hetek tőzsdei felfutását látva meglepően gyengén kezdte az idei évet az amerikai részvénypiac, a Nasdaq 100 index 2,17 százalékos, az S&P 500 1,01 százalékos, míg a Dow Jones mutató 0,27 százalékos mínuszban zárta az első kereskedési hetet, a kilenc hétre nyúló ralit pedig még a híres januárhatás sem tudta megmenteni.
A megtorpanó évkezdést szemlélve a Concorde Podcast legfrissebb adásában az elemzők kiemelték: a Nasdaq 100 négy legrosszabbul startoló részvénye az idén a tavalyi év legnagyobb nyertesei közé tartozó Broadcomm, az AMD, az Intel és a Boeing lettek, míg az évkezdést a legjobban az energiaszektor, az egészségügyi és gyógyszeripar, illetve a biotechnológiai szektor kapta el, itt akár 3–6 százalék közti pluszokat is láthatunk már.
Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. részvénypiaci stratégája szerint a keserű évkezdetet követően az igazi kérdés az: a 2022-es, avagy a 2000-es mintázatot látjuk majd viszont a részvénypiacokon az idén – két évvel ezelőtt ugyanis a gyenge rajtot egy 33 százalékos mélyrepülés követte, míg az évezred elején egy 30 százalék körüli rali kezdődött meg a beragadó start után.
Bukta Gábor, a vállalat vezető elemzője kiemelte: az S&P 500 a tavalyi évet egy kilenchetes nyerő sorozattal zárta, mely jelenség a tőkepiacokon a fehér holló ritkaságához hasonlítható legjobban. A szakértő rámutatott: ha az amerikai részvénypiac legalább hét hétig emelkedik, azt követően általában legfeljebb 1 százalékos héten belüli esést figyelhetünk csak meg – így lett ez az idei első kereskedési hét végeztével is.
A szokatlanul hosszúra nyúló nyerő sorozatot látva mondhatni törvényszerűnek tűnhet, hogy a rali inkább előbb, mintsem utóbb megtorpan – sokan azonban az erejéből egyre látványosabban vesztő januáreffektustól remélték a lendület alátámasztását. Az amerikai részvénypiacokon ugyanis az elmúlt 90 évben azt figyelték meg a szakértők, hogy decemberben a profi befektetők, illetve a befektetési vállalatok rendre eladják veszteséget termelő papírjaikat, hogy azokat leírva adóalap-csökkentést igényelhessenek, majd januárban az év végi bónuszokkal felszerelkezve újult lendülettel kezdik meg a felvásárlást a piacokon, felpumpálva ezzel a részvényindexek kurzusát.
A januáreffektus pozitív megjelenésére azonban az idei évkezdést tekintve vajmi alacsony esély mutatkozott, lévén a piacok a tavalyi év utolsó hetén is pluszokat hoztak: az elemzők átfogó vélekedése pedig alapvetően is abba az irányba mutat, miszerint a múltban megbízható jelenség létjogosultsága folyamatosan csökken napjainkban.
Tíz nap volt az idén, amikor nagyon észnél kellett lenniük a befektetőknekUtólag visszatekintve egész nyugis évet zárhat, aki részvényben tartja a megtakarításait, szokatlanul kevés nap zárult egy százaléknál magasabb árfolyamkilengéssel. |
Annyit azonban érdemes hozzátenni, hogy 1938 óta 30-ból 29-szer a januári–februári indexemelkedéseket 20 százalék körüli éves átlagos S&P 500-felfutás követte: így ha mégis pluszra fordulna majd az amerikai piac a hónap végére, könnyedén elképzelhetővé válnának az erős két számjegyű éves nyereségek is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.