Különös figyelem övezi a világpiacon az új energia és az elektromosautó-gyártás szűk keresztmetszeteit. Az Egyesült Államokban még árnyalja az ügyet a Biden-adminisztráció erőfeszítése, hogy minden kulcságazatban minimalizálja az amerikai gazdaság Kínától való függését. Most úgy tűnik, Amerika legnagyobb sós vizű tava kulcsfontosságú lehet az ország energetikai jövője szempontjából.
Egy kaliforniai startup – amelyet Bill Gates is támogat – már 145 millió dollárt gyűjtött egy olyan projektre, amely vizet szivattyúz ki a Utah állambeli Nagy Sóstóból, hogy kinyerje a lítiumot, amely
az elektromos járművekben használt újratölthető akkumulátorok kritikus összetevője.
Erre a környezetvédők is felkapták a fejüket, mert más projekteket leállítottak a súlyos környezetei károk miatt, azonban a Lilac Solutions technológiája a kinyert víz visszajuttatását ígéri.
Aggodalmat kelt, hogy a hagyományos extrakciós módszer, amelyet például Chilében is alkalmaznak a bányavállalatok, sós talajvizet pumpál hatalmas mesterséges tavakba, ahol a párolgás másfél év alatt választja ki a lítiumot. Ez az eljárás elszívja a szűkös vízkészleteket, s mérgező meddő tómedreket hagy maga után.
Nem újdonság az ásványok kitermelése a Nagy Sóstónál. Egy 2019-es tanulmány szerint az ásványi anyagok kitermelése a vízelterelés 13 százalékát teszi ki, ehhez jön még a mezőgazdasági és egyéb ipari felhasználás. Miközben
a tó egy koncentrált ásványleves lett.
A utahi törvényhozás által tavaly elfogadott törvényjavaslat nyomást gyakorol a vállalatokra, hogy minimalizálják a tó vízfelhasználását. A Compass Minerals bányavállalat épp a múlt héten közölte, hogy a megnövekedett szabályozási kockázatokra hivatkozva leállítja lítiumprojektjét.
Nos, a Lilac két év múlva nyitja üzemét, ahol egy finomító is épül, amely a lítiumot akkumulátorminőségű nyersanyaggá koncentrálja. A termelés évi 3 ezer tonnára futhat fel.
A Lilac nem alkalmaz párologtató tavakat, és a technológiája csupán néhány órát vesz igénybe, miközben megőrzik a vízszintet. Az eljárásban újrafelhasználható kerámiagyöngyöket alkalmaznak, amelyek megkötik a lítiumatomokat, leválasztva őket a sóoldatból.
Az Egyesült Államoknak hatalmas lítiumkészletei vannak, de a környezetvédelem óriási kihívást jelent a vegyészeknek
– mondta Dave Snydacker, a Lilac alapítója és vezérigazgatója. Hozzátette: akkumulátorgyártókkal és autógyárakkal is tárgyalnak, s egy kísérleti projekten dolgoznak Chilében.
A sós víz az egyik legígéretesebb lítiumforrás az Egyesült Államokban, ahol az Exxon Mobil is kísérletezik lítium kinyerésével a sóoldatból, mélyen a föld alatt, Arkansas állam Smackover régiójában. Más vállalatok azon dolgoznak, hogy lítiumot nyerjenek ki a kaliforniai Salton-tenger sóoldataiból.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.