Éveken át importtilalommal sújtotta a kínai napelemgyártókat az Egyesült Államok, azzal érvelve, hogy a hazai beszállítókat védik. Ehhez képest meglepő, hogy most a kínai napenergia-óriások építik az amerikai napelemgyárakat.
Tavaly a világ legnagyobb napenergia-vállalatai, amelyek mindegyike kínai, szép csendben panelgyárakat telepítettek szerte az Államokban, Ohiótól Texasig. Ráadásul, a Biden elnök által 2022-ben aláírt inflációcsökkentési törvénycsomag
nagyvonalú termelési támogatásokkal ösztönzi a kínaiak amerikai gyártelepítését.
Kínai székhelyű vállalatok állnak a bejelentett 80 gigawattos új napelem-kapacitás közel negyede mögött, ami évi 1,4 milliárd dollár amerikai állami támogatást jelent – állítja a The Wall Street Journal. – Az új kínai gyárak az amerikai napelempanelek felét szállítják.
Iparági elemzők szerint a globális napenergia-termelés több mint 80 százaléka Kínában történik, míg a többi nagy része Délkelet-Ázsiában van. Nem véletlen, hogy a kínai gyártók rendelkeznek a know-how-val, beszállítókkal és finanszírozási háttérrel, ami az üzemek gyors telepítéséhez nélkülözhetetlen. Vagyis a kínai részvétel nélkül elképzelhetetlen lenne az Egyesült Államok ambiciózus tisztaenergia-telepítési programja.
Más kérdés, hogy kissé paradox módon, az amerikai kormányzati támogatásoknak épp az ország Kínától való függőségét kellett volna csökkenteniük a tiszta energia terén.
Nehéz helyzetben van a Biden-adminisztráció, mert egyszerre küzd az éghajlatváltozás ellen, bővíti a hazai gyártást, és próbálja visszaszerezni vezető szerepét a napenergia-technológiák terén, s ezek mindegyike különböző megközelítést igényel a kínai óriásgyártókkal szemben
– mondja Timothy Brightbill, Wiley Rein kereskedelmi ügyvédje.
Január 26-án szenátorok kétpárti csoportja küldött levelet Bidennek, sürgetve, hogy növelje a Kínából származó napelemes alkatrészekre kivetett vámokat, mert azok veszélyeztetik az Egyesült Államok gazdasági és energiabiztonságát.
Ám az amerikai piacnak annyira szüksége van a kínai gyártókra, hogy vámokkal nem lehet megállítani a tőke beáramlását. Pláne, hogy a gyártók is alkalmazkodnak, gyakran Kínán kívüli beszállítókkal dolgoznak, s az sem ritka, hogy az Egyesült Államokba telepítenek egységeket. Például a Trina amerikai divíziójának minden alkalmazottja amerikai állampolgár, s a profitot sem repatriálják, hanem újra befektetik az Egyesült Államokban. Ahogy egy Amerikában honosított kínai üzletember fogalmazott: tudják, hogy az amerikai politikusok a kínai cégek visszaszorítására törekednek, de nem politizálnak, csak üzletelnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.