A konszenzus alatti januári inflációs adatról számolt be péntek reggel a KSH, a fogyasztói árak 3,8 százalékkal nőttek 2023 azonos hónapjához képest.
Ez a jegybank szemszögéből kedvező hír, hiszen az érték már a 2–4 százalékos célsávon belül van. Az adat elméletileg lehetővé teszi a kamatvágások felgyorsítását, ez pedig mérsékli a forint kamatelőnyét más devizákkal szemben, tehát a tankönyvek szerint az adatra a forintnak gyengülnie kellene.
Ez így is történik péntek reggel, egy euróért már közel 390 forintot kell adni, azok után, hogy csütörtök óta szűk sávban (387–389 közt) zajlott a kereskedés. Az adat láttán pillanatok alatt egy egységet gyengült a forint, 388,9-ről 389,8-re.
A Raiffeisen Bank elemzői így látják a piacot pénteken:
Az elemzők többsége továbbra sem tett le arról, hogy a közeljövőben fokozódhat a kamatcsökkentés üteme, amire már januárban sort kerített volna az MNB, a hónap második felében jött forintgyengülés azonban ezt elodázta. A forint most régiós viszonylatban is veszít pozíciójából, az alulteljesítés ismét igen látványos, amíg pedig ez így van, addig esetleg a várt alatti inflációs adatok sem feltétlenül erősítik tovább a 75 bázispontosnál is nagyobb lépésköz mellett folytatódó kamatcsökkentések valószínűségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.