Egyáltalán nincs tervben a BUX-index-követő ETF bezárása az OTP Alapkezelőnél – válaszolta a Világgazdaság megkeresésére az OTP Alapkezelő, amit az LSEG Lipper elemzése kapcsán keresett meg lapunk.
Az adatszolgáltató a bezárással fenyegetett tőzsdén kereskedett alapokról (ETF-ek) tett közzé egy listát a hét elején, amire az OTP BUX ETF terméke is felkerült.
Az alap egyszerű befektetési lehetőséget nyújt a BÉT legnagyobb papírjaiba, így azt gondoljuk, emiatt mindenképpen hasznos konstrukció. Online csatornákon adható rá tőzsdei megbízás. Vélhetően inkább a privátbanki réteg számára, de a portfólió diverzifikációjára alkalmas, és a kínálatunkat színesíti
– hangsúlyozta lapunknak küldött válaszában az OTP Alapkezelő.
A BUX ETF alap jelenleg közel nyolcmillió euró befektetést kezel. Az egyéves visszatekintő hozama kimagasló és a 3, 5, 10-éves visszatekintő hozamai is jók. Az OTP szerint az összehasonlításban azt is érdemes figyelembe venni, hogy az ETF által követett piac mekkora.
Az LSEG Lipper elemzői a lista összeállításánál több szűrőn is átvezették az adatbázisukban szereplő 3368 Európában bejegyzett ETF-et. Csak azokat vették figyelembe, melyek legalább három éve működnek, majd ezt követően kirostálták közülük azokat is, melyek kezelt vagyona az elmúlt három naptári év során – 2021 és 2023 között – egyetlen hónapban sem lépte át a 100 millió eurót. A 307 megmaradt terméket két újabb kritériumnak vetették alá.
A „halállistára” egyből felkerült az a 12 ETF, melynek vagyona a vizsgált időszak alatt egyszer sem haladta meg a 10 millió eurót, az ilyen csekély eszközállomány ugyanis nagy kockázatot jelent az alap felszámolására. Az OTP Alapkezelő terméke ezen kritérium alapján kerülhetett be az összehasonlításba.
Melléjük 19 olyan, 100 milliósnál kisebb méretű termék került fel a listára, melyek 2023 során vagyonuk több mint felét elveszítették a tőkekiáramláson keresztül, vagyis egyértelműen kiestek a befektetők kegyeiből. Az LSEG ezzel együtt hozzáteszi, hogy üzletpolitikai megfontolások alapján az ilyen kisméretű alapok fenntartása is indokolt lehet.
Ilyen lehet a termékkínálat szélesítéséből adódó előnyök, vagy az a stratégiai cél, hogy az adott piacon is megtartsák jelenlétüket az alapkezelők.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.