Sikeres zárt körű tőkeemelésen van túl a Kermann IT Solutions Nyrt., a Budapesti Értéktőzsde Xtend piacának új szereplője, amely után közkézhányada 8,5 százalékra emelkedett, míg a részvények 91,5 százalékát az alapító tulajdonosok holding cége – Bartsen Property – tartja kézben.
A Bartsen két fő tulajdonosa Baróthy Gábor és Kovács Zoltán, egyúttal a Kermann igazgatóságának is tagjai. A Kermann igazgatóságának elnöke – Kovács Zoltán – a Világgazdaságnak elmondta, első körben nem merült fel a nyilvános részvénykibocsátás gondolata, később azonban sor kerülhet rá,
mert tervezik a részvényeik átvezetését majd a BÉT standard kategóriájába.
Ott már lehet számolni külföldi befektetők és hazai intézmények keresletével is. A mostani részvényjegyzésben a céggel üzleti kapcsolatban lévő magánbefektetők, illetve a tulajdonosok üzleti networkje vett részt, akik közül mintegy hatvanan éltek a lehetőséggel.
A zárt körű tőkeemeléssel 457 millió forint került a kibocsátóhoz, a teljes összeget akvizíciókra költenék.
A Kermann több potenciális célpontot lát, amelyek megvásárlásával felgyorsítható az elkövetkező évekre kitűzött stratégia legfontosabb eleme, a gyors hazai növekedés (a hazai IT-piac erős széttöredezettsége egyértelműen megkönnyíti a felvásárlásokat).
A Kermann három üzletággal rendelkezik, amelyekből a rendszerintegráció a cég árbevételének több mint 80 százalékát adja, ez a szolgáltatói piac Magyarországon évi 700 milliárd forintosra becsülhető. A második főtevékenység egy saját szoftveres megoldás, az úgynevezett identity management, amely szolgáltatást elsősorban magas IT-biztonságot igénylő vállalatoknak, például bankoknak értékesítik. A harmadik pillér az épületüzemeltetéshez kapcsolódó informatikai szolgáltatások (BIM) területe.
A vállalat szerkezeti struktúráját nem tervezik átalakítani, a piac azonban gyorsan változik. A Kermann által
korábban célként kitűzött, 2027-ig elérendő 9 milliárd forintos árbevételi tervről például már most valószínűsíthető, hogy hamarabb teljesülhet.
A legfontosabb cél, hogy a korábban 20-25 százalékos szolgáltatásárbevétel-arányt három év múlva 40 százalékra tornásszák fel. Ehhez az kell, hogy a szolgáltatás típusú árbevétel (amely egyébként jóval magasabb marginnal rendelkezik) gyorsabban emelkedjen, mint a volumenbiznisznek tekinthető IT-eszköz-értékesítés. Ezzel el tudják majd érni, hogy az elmúlt évek 8-9 százalékos EBITDA marzsa 13–15 százalék közé nőjön.
Kovács Zoltán beszélt az Xtend piacról is: előreláthatóan április 10-én elindul a kereskedés a Kermann-papírokkal, és bíznak benne, hogy a Kermann is hasonló tőzsdei karriert futhat be, mint például a Gloster. A két cég között, bár mindketten az IT-piac szereplői, nincsenek csak részátfedések. Annyi párhuzam azonban kiemelhető, hogy a Kermann is akvizíciók segítségével gyorsítaná fel a növekedését. A kockázatokról szólva Kovács Zoltán kiemelte, hogy a hazai makrogazdasági folyamatok talán kevésbé érintik őket. Ha megtorpan a gazdasági növekedés, vagy ha visszafogják a beruházásokat, az IT-költések akkor is növekedni fognak, hiszen hatékonyan működő IT-infrastruktúra nélkül ma már leáll a gazdaság is, de az államigazgatás is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.