A szezonalitást erősítő tavaly őszi korrekciót követően raliba kezdtek az amerikai tőzsdeindexek. A részvénypiaci bikahangulat számára ideális körülmények alakultak ki mind a vállalati szféra, mind a makrogazdasági folyamatok szempontjából.
A mesterségesintelligencia-sztori a vállalati szférában kiemelkedő növekedési dinamikát és profitabilitást eredményezett, legalábbis egyes szektorok és részvények esetében, amit jól reprezentál a csipgyártásban éllovas Nvidia elmúlt öthavi árfolyamduplázása, de sokat emelkedett a többi big-tech cég is. A piac ereje néhány szektorra és részvényre koncentrálódott, a Magnificient 7-nek nevezett hét kiválóság húzta az indexeket.
Makrogazdasági szempontból is ideálisan alakult a környezet. A gazdasági goldilocks állapot, a rendre pozitív meglepetést okozó erősebb növekedés, a magas kamatkörnyezet ellenére rezisztens amerikai fogyasztás és a várakozásokhoz képest gyorsabban mérséklődő infláció fűtötte a piaci optimizmust. Az év elején idénre várt öt-hat Fed-kamatvágás is olaj volt a tűzre, ami április elejére már csak legfeljebb kettő alkalomra csökkent. Az sem lényegtelen szempont, hogy a geopolitikai kockázatok – orosz–ukrán háború, közel-keleti konfliktus, amerikai–kínai szembenállás – nem eszkalálódtak, azok gazdasági és tőkepiaci hatásait sikerült tompítani, így a piac marginalizálta a lehetséges negatív szcenáriókat.
Az amerikai gyorsjelentési időszak kezdete előtt szembetűnő, hogy a vezető technológiai cégekkel kapcsolatban az elmúlt időszak szárnyalása ellenére továbbra is igen magasak az értékesítési és profitmarzsvárakozások, amit a big-tech cégeknek hozniuk kellene a jelenlegi trend folytatásához.
Ha az euforikus emelkedésben a törékenységre utaló belső piaci jeleket keresnénk, akkor az elmúlt egy-két hónapban a Magnificient 7 esetében tapasztalható teljesítménydifferenciálódást lehetne kiemelni, ami egyfajta kifáradásra is utalhat egyes részvények esetében. A hét technológiai óriásból az Apple és a Tesla leszakadt az élmezőnytől, egyrészt a kínai értékesítési problémák, másrészt a túlfeszítettséget mutató fogyasztói kereslet következtében, de korrigáltak a félvezetőgyártók is.
Az emelkedő trend kilátásait tekintve némi bizalomra adhat okot, hogy az amerikai részvénypiac „maradék”, az S&P 500 index 90 százalékát kitevő része nem mutat túlárazottságot, sőt az értékeltségi szintek átlagosnak tekinthetők, és a pozicionáltság sem túlfeszített. A legnagyobb vállalatokkal kapcsolatban viszont a legtöbb metrika – feszített értékeltség, erős várakozások, magas koncentráltság és túlpozicionáltság – egy lehetséges buborék kialakulásának jellegzetességeit mutatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.