Több mint 6 százalékot zuhant pénteken a mexikói peso a dollárral szemben, az Irán elleni izraeli megtorló csapás hírére. A mexikói deviza a múlt hónapban még kilencéves csúcsot döntött, mert rendkívül népszerű a kamatkülönbözetre játszó spekulánsok körében, ráadásul, mostanáig a volatilitása is csekély volt.
Pénteken rövid ideig egy dollárért már 18,20 pesót kellett adni, majd valamelyest enyhült a nyomás, és 17,40 alá süllyedt a dollár-peso kurzus.
Régóta kedvelt carry deviza a mexikói peso a magas kamathozam miatt, ám most jelentősen nőtt a volatilitása, s a geopolitikai feszültség eszkalációja tartós gyengélkedést hozhat
– mondta Rajeev De Mello, a GAMA szenior portfóliómenedzsere.
A carry trade ügylet esetében a bankbetét és a bankhitel párosa a kiindulópont. Ahogy a betétes kamatra tarthat igényt, a kölcsönvevő pedig kamattal is tartozik, úgy a gyakran csak FX-ként (Forex, Foreign Exchange) emlegetett devizapiacon is kamatot fizetünk és kamatot kapunk, ha pozíciót nyitunk egy devizapárra.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed irányadó rátája 5,25–-5,50 százalék, míg a Mexikói Központi Bank alapkamata 11 százalék. Ha valaki felvett egy dollár-peso short pozíciót, vagyis mexikói pesót vett amerikai dollár ellenében, akkor lényegében dollárhiteles és pesóbetétes lett, vagyis járt neki a 6,50–6,75 százalékos kamatkülönbözet. Ami nagymértékben enyhítette az árfolyamveszteséget vagy erősen megfejelte az árfolyamnyereséget.
A peso pénteki 6 százalékos zuhanása leolvasztotta a mexikói deviza kamatelőnyét
az amerikai dollárral szemben. Még nagyobb a kamatelőny a japán jenhez képest, hiszen a szigetországban lényegében zérus az irányadó ráta. De pénteken a japán befektetők is tömegesen zárták a peso carry pozíciókat.
A mexikói peso piaca az egyik legzsúfoltabb carry trade üzlet
– mondta Viraj Patel, a londoni Vanda Research globális makrostratégája. Hozzátéve: ahogy mondani szokták, a carry and short olyan, mintha pénzérméket kapdosnánk fel egy közeledő gőzhenger előtt, s ma ez a gőzhenger begyorsult.
A carry trade ügyletek azért is vonzók voltak mostanában, mert az amerikai és európai jegybankárok óvatoskodása miatt a devizapiacok szinte befagytak, mélypontra csökkent a volatilitás, vagyis nem volt érdemes kereskedni. Ellenben a magasan ragadt kamatok carry pozíciókat kínáltak a piaci szereplőknek. Míg a mexikói deviza népszerűségét az amerikaiak körében a szomszédhatás is növelte, továbbá az a körülmény, hogy a védővámokat kikerülő kínai vállalatok miatt Mexikó lett az Egyesült Államok legfőbb exportőre, ami szintén élénkítette a dollár-peso piacot.
A magyar forint is kedvelt carry deviza, s a közel-keleti hírek nyomán szintén beszakadt az árfolyama.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.