Sokkterápia ígéretével nyert tavaly választást Argentínában a jobboldali Javier Milei, aki korábban volt rockzenész, szexoktató és kommentátor is. A fájdalmas program leglátványosabb lépése a peso hivatalos árfolyamának 54 százalékos leértékelése volt. Az argentin deviza hivatalos árfolyama stabilizálódott a szabadesés után, sőt, egy fontos részpiacon 25 százalékot erősödött a dollárral szemben.
Közel fél évszázados múltra tekint vissza Dél-Amerikában a külföldi eszközök vásárlását könnyítő blue chip swap piac, amely lehetővé tette, hogy az argentinok dollárba mentsék a vagyonukat, az amerikaiak pedig argentin eszközöket vásárolhassanak tervezhető árfolyamon. Mindkét fél a peso kiszámíthatatlan ingadozásától és az időnként szabadesésbe hajló árfolyamzuhanásoktól szenved. Nos, a befektetők által használt kulcsfontosságú devizapiacon minden más, a Bloomberg által követett valutánál jobban teljesített a peso a dollárral szemben.
Egyértelműen hatnak a válságintézkedések. Sikerrel fékezik a kormányzati kiadásokat, mérséklik a keresletet, beleértve a dollár keresletét is, és szelídítik az őrült inflációt , amely évi 300 százalékig kúszott korábban. A mostani költségvetési szigort jellemzi, hogy a GDP 4 százalékának megfelelő költséget sikerült lefaragni rövid idő alatt.
Jó hír, hogy az infláció gyorsabb ütemben mérséklődik, mint ahogy a piac várta. De azért vannak kockázatok. Az erősödő peso idővel visszafoghatja az exportot és elriaszthatja a turistákat.
Ha az exportőrök abbahagyják az értékesítést, akkor a peso újra gyengülni fog
– mondta Melina Eidner, a PPI egyik brókercégének közgazdásza.
Egyelőre azonban továbbra is erősödik az argentin fizetőeszköz, a befektetők által használt peso néha napi 4 százalékot is. De a hivatalos peso is stabilizálódott, a jegybank már a kritikus szintre csökkent dollártartalékok feltöltését is megkezdhette. Ami azért érdekes, mert ezzel
Argentína szembemegy a többi piaccal,
amennyiben a központi bankárok most világszerte a saját valutáikat erősítik a dollárral szemben, vagyis nem veszik, hanem adják a dollárt.
Továbbra is élnek az örökölt valutakorlátozásokat Argentínában, de az biztos, hogy az argentinok, legalábbis pillanatnyilag, jobban bíznak
a pesóban, mint korábban. Kockázatot jelent a politikai stabilitás törékenysége is. Kérdés, meddig tudja tartani a gazdasági irányt a jelenlegi adminisztráció. A politikai háttér megingása a peso víg napjainak is véget vethet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.